"Jeżeli marzy tylko jeden człowiek, pozostanie to tylko marzeniem. Jeżeli zaś będziemy marzyć
  wszyscy razem, będzie to już początek nowej rzeczywistości."  Helder Camara
logo edukacja
Szanowni Państwo,

nazywam się Kinga Wnuk, jestem założycielem i dyrektorem Niepublicznego Przedszkola Smyk oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej, Gimnazjum (do 2019 r.) i Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego. Studiowałam na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej i tam również obroniłam  pracę doktorską uzyskując tytuł  doktora nauk humanistycznych. Posiadam uprawnienia w zakresie organizacji i zarządzania oświatą, ukończyłam studia podyplomowe Akademia Liderów Oświaty i nadal z radością się rozwijam - ostatnio w bardzo bliskich mi obszarach takich jak Nonviolent Communication (NVC), empatia w komunikacji i uważność.

Pomysł na działalność edukacyjną przyniosło życie. Wszystko zaczęło się kiedy moja starsza córka miała niespełna dwa latka i przyszedł czas wyboru przedszkola. To wtedy powstała myśl, żeby je założyć. Smyk był pierwszym w Ostrowcu Świętokrzyskim i drugim w województwie niepublicznym przedszkolem, a jednocześnie początkiem drogi „od przedszkola do liceum".

Pierwsze lata nie były łatwe, ale bycie prekursorem nigdy nie jest łatwe. W 2003 roku, kiedy powstało przedszkole, środowisko przyjęło je sceptycznie i bacznie przyglądało się naszej działalności. Rok po roku swoją pracą musieliśmy udowodnić, że nasze placówki są dobrze i mądrze zarządzane, że dbamy o wysoki poziom nauczania, bezpieczeństwo i dobre wychowanie, a tym samym obalić wiele pokutujących w naszym mieście stereotypów dotyczących oświaty niepublicznej. W 2007 roku powstała szkoła podstawowa, w 2013 roku gimnazjum, a w 2016 roku liceum ogólnokształcące, dzięki czemu staliśmy się pierwszym w województwie kompleksem edukacyjnym, który kształci w tak szerokim zakresie. Dziś z dumą mogę powiedzieć, że udało się wypracować markę i zyskać szacunek w środowisku.

Łączenie trzech ról - przedsiębiorcy, organu prowadzącego i dyrektora to duże wyzwanie i ogrom pracy. Od początku jednak wiedziałam do czego dążę i postawiłam na jakość. Jestem konsekwentna i wymagająca, ale również otwarta na nowe rozwiązania, pomysły i uwagi. Nieustannie się rozwijam, czerpię z doświadczeń, a przede wszystkim bardzo lubię to co robię. Pasji i radości działania nie da się  nauczyć, to trzeba po prostu znaleźć w sobie. Bezcenne jest to, że od lat pracuję ze świetnymi fachowcami. Bez nich nie byłoby Przedszkola Smyk i Szkół Konarskiego. Nie byłoby ich również bez rodziców, którzy nam zaufali oraz przedszkolaków i uczniów, dzięki którym nasza siedziba tętni życiem. A dodam, że na początku było ich zaledwie dwunastu. Dzisiaj jest blisko trzystu.

Jakie są nasze największe osiągnięcia? W edukacji to bez wątpienia bardzo wysokie wyniki w egzaminie ósmoklasisty (a wcześniej sprawdzianie szóstoklasisty), egzaminie gimnazjalnym i egzaminie maturalnym oraz miejsce w najwyższej staninie wśród kilku procent szkół z najlepszymi wynikami w Polsce, jak również tytuł Aktywnego Inkubatora Dwujęzyczności. W standardach świadczonych usług zdobycie sześciu Certyfikatów Jakości Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej. W obszarze wychowania oraz inicjatyw wspierających proces nauczania, realizacja autorskich projektów oraz uznanie wielu z naszych działań za przykład dobrych praktyk, rozwiązań i pomysłów, które warto powielać i wdrażać w innych szkołach. Naszym sukcesem jest dla mnie również to, że wspólnie tworzymy miejsce pozytywnych emocji i serdecznych relacji, bezpieczne, przyjazne i nowoczesne, które gwarantuje ciągłość i spójność edukacyjną na wszystkich poziomach kształcenia.

Warto również wspomnieć, że nasze placówki są Honorowym Widzem Teatru Muzycznego ROMA, partnerem międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC oraz Programu Powszechnej Dwujęzyczności "Dwujęzyczne Dzieci", jak również propagatorem idei oraz uczestnikiem ogólnopolskiego ruchu „Budząca Się Szkoła”. Nasze osiągnięcia edukacyjne, nowoczesny obiekt szkolny oraz zaawansowanie we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań doceniła także firma LEGO wybierając nas na lokalizację pierwszego w Polsce szkolnego LEGO Education Innovation Studio.

Co daje mi największą satysfakcję w pracy? Bez wątpienia moi uczniowie i przedszkolaki, możliwość obserwowania tego jak dorastają, zmieniają się, rozwijają pod naszymi skrzydłami oraz świadomość tego, że to co robimy zyskało uznanie nie tylko w Ostrowcu i naszym województwie, ale i poza nim, że nasza społeczność ciągle się rozrasta, a my nieustannie się doskonalimy i niezmiennie od lat jesteśmy entuzjastami edukacji.

Za swoją pracę otrzymałam m.in. Odznakę Honorową Rzecznika Praw Dziecka za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka, Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, Brązowy Krzyż Zasługi, Nagrodę Lady Business Awards za tworzenie nowej jakości w edukacji, dyplom od Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki w uznaniu za aktywne propagowanie idei i ducha przedsiębiorczości oraz zaangażowanie i wkład w rozwój polskiej gospodarki, list gratulacyjny od Wiceministra Edukacji Narodowej za zaangażowanie w pracę nad rozwojem edukacji, wyrazy uznania od Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty dla osiągnięć w dziedzinie organizacji pracy i efektów edukacyjnych, podziękowanie od Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego za dotychczasowe zasługi i twórcze działania i Dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli za popularyzację działań dwujęzycznych w województwie świętokrzyskim oraz nagrody uczniów w kategorii "Konar Specjalny" i "Konarek Specjalny", a założoną przeze mnie firmę uhonorowano m.in. godłem "Nasze Dobre Świętokrzyskie", nagrodą dedykowaną najlepszym usługom w regionie, wyróżniono nominacją do nagrody Marszałka Województwa Świętokrzyskiego "Świętokrzyskiej Victorii" jak również nagrodzono Europejskim Laurem Wiarygodności oraz tytułami Firma Godna Zaufania oraz Innowacyjna i Rzetelna Firma. Zostałam także uhonorowana tytułem "Osobowość Roku", "Polski Orzeł Biznesu" oraz "Kobieta Charyzmatyczna" w kategorii "Kobieta w edukacji i kobieta społeczna" jak i wyróżniona  nominacją do X edycji ogólnopolskiego konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku, jestem również laureatką plebiscytu "Kobieta Przedsiębiorcza". Znalazłam się także wśród "Ludzi Niezwykłych dla Ostrowca Świętokrzyskiego w rysunkach Tadeusza Kurka" oraz w gronie "Zwykłych Niezwykłych Nauczycieli" ogólnopolskiego portalu Edunews, czyli osób, które będąc "zwyczajne", dzięki swojej pasji i zaangażowaniu dokonują w szkołach rzeczy "niezwykłych". Moja biografia została umieszczona również w Encyklopedii Osobistości Rzeczpospolitej Polskiej (edycja 2022).

Pozazawodowo od lat angażuję się w działalność społeczną. Jestem otwarta na wszelkie inicjatywy, których celem jest pomoc potrzebującym i sama również je podejmuję oraz dbam o to, żeby moje przedszkolaki i uczniowie uczestniczyli w takich działaniach i rozumieli istotę bezinteresownego pomagania innym. W swoich szkołach stworzyłam program stypendialny dla najzdolniejszych uczniów, powołałam także Fundację Szkół Konarskiego, której celem jest wspieranie działalności edukacyjnej i wychowawczej. Jestem członkiem Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata oraz Społecznej Rady Programowej Świętokrzyskiego Programu Rozwoju Liderów "Liderzy dla Młodzieży", pełniłam także funkcję Wiceprzewodniczącej Rady Osiedla „Kuźnia” i byłam współorganizatorem I edycji akcji "Jestem. Badam się". Jako inicjator "Musicalowego Trójmiasta nad Kamienną", wspólnie z grupą oddanych sprawie ludzi, utworzyłam w naszych szkołach scenę kameralną "tu jest Kultura!" goszczącą nietuzinkowych twórców i gromadzącą entuzjastów wydarzeń kulturalnych. Jestem również członkiem Stowarzyszenia Polska 2050 oraz grupy eksperckiej Instytut Strategie 2050, która opracowała program "Edukacja dla Przyszłości".

Czas wolny najchętniej spędzam z rodziną i przyjaciółmi. Lubię nordic walking, układanie puzzli, dobre filmy, książki, kuchnie  świata, a  moją  pasją  od  lat  są  musicale z ulubionymi „Tańcem Wampirów”, "Upiorem w Operze"  i "Nędznikami" oraz "Kinky Boots" na czele, choć ostatnio moje serce skradli również "Piloci" i "Aida". Bardzo duże znaczenie ma dla mnie patriotyzm. Jestem  dumna z bycia Polką i Ostrowczanką. Zawsze chciałam żyć w Ostrowcu. Tutaj jest moje miejsce na ziemi. I bardzo się cieszę, że nasze sukcesy edukacyjne, innowacyjność, wypracowana marka, różnorodność podejmowanych inicjatyw oraz nietuzinkowy obiekt szkolny, sprawiły że nasze miasto na niwie edukacji zostało zauważone, że odwiedzają nas liczni goście z kraju i zagranicy, którzy są pod wrażeniem tego co udało się zbudować, a każde duże osiągnięcie Konarskiego, każda wizyta, otrzymana nagroda czy wyróżnienie to również promocja miasta.

Często spotykam się z pytaniem skąd biorę siłę i entuzjazm do działania. Odpowiedź jest prosta. Największa siła jest w nas samych, naszym umyśle i naszych... marzeniach. Dlatego nie przestaję marzyć.

Jakie mam plany? Nieustanne doskonalenie jakości pracy oraz kultury organizacji, stały rozwój w obszarze edukacji dwujęzycznej oraz kompetencji miękkich, kompleksowe zagospodarowanie naszej siedziby rozbudowanej z początkowych 450 do 3000 m.kw. (zaangażowanie w organizację  przestrzeni  optymalnej pod kątem twórczego spędzania czasu i wypoczynku między zajęciami niezmiennie sprawia mi bardzo dużo radości!). Innymi słowy ambitne, ale jestem zdania, że poprzeczkę warto ustawić wysoko. Tym bardziej, że mam dla kogo tworzyć.

Serdecznie zapraszam do naszych placówek wszystkich, dla których wszechstronny rozwój, dobre wychowanie i gruntowne wykształcenie to największa wartość. 
                                                                                             
                                                                                                                        


           

              

           

                   


               

              

               

                

                   

                     

            
  


      Wywiad dla Lokalna.TV 2019 - Espresso z Kingą Wnuk >>
      Wywiad na blogu JaZwykłaMatkaa >>
     
Wywiad dla ogólnopolskiego portalu ladybusiness.pl >>
     
Podsumowanie roku 2017 dla portalu "Marka jest kobietą" >>
      Wywiad do Informatora Dyrektora 2018 >>
     
Wywiad dla Wiadomości Świętokrzyskich >>
      Wywiad dla Lokalna.TV 2016 - Espresso z Kingą Wnuk >>

      Audycja musicalowa w Radio Ostrowiec, 11.2022 cz. 1 >>
      Audycja musicalowa w Radio Ostrowiec, 11.2022 cz. 2 >>
      Audycja musicalowa w Radio Ostrowiec, 02.2023 cz. 1 >>
      Audycja musicalowa w Radio Ostrowiec, 02.2023 cz. 2 >>
      Audycja musicalowa w Radio Ostrowiec, 07.2023 cz. 1 >>
      Audycja musicalowa w Radio Ostrowiec, 07.2023 cz. 2 >>

      mój profil na fb>>