ROK SZKOLNY 2016/2017
czerwiec 2017 r.
Uczniowie klasy III gimnazjum i I liceum postanowili zamiast kupowania kwiatów nauczycielom przekazać środki na akcję Polskiej Akcji Humanitarnej „Zamiast kwiatka – Niosę pomoc”. To piękne podsumowanie tegorocznych działań w ramach programu zaangażowania społecznego.
czerwiec 2017 r.
Zakończyliśmy rok szkolny i pożegnaliśmy drugi rocznik naszych absolwentów – wspaniałą grupę mądrych i kreatywnych młodych ludzi. Ponadto poza tradycyjnym rozdaniem nagród w kilku kategoriach i dyplomów za godną naśladowania postawę zaangażowania społecznego, po raz pierwszy nasi uczniowie wręczyli swoje nagrody – „Konary”. W pierwszej edycji przyznano ich aż dziewięć.
materiał Lokalna.TV>>
czerwiec 2017 r.
III Turniej Tenisa Ziemnego rozegraliśmy po raz pierwszy wspólnie z licealistami.
czerwiec 2017 r.
W czasie ostatnich Szkolnych Spotkań Filmowych uczniowie klasy III oglądali fragmenty dwóch filmów dokumentalnych „Mysz” i „Szkoła podstawowa”, na podstawie których dyskutowali o postawach konformistycznych i nonkonformistycznych.
czerwiec 2017 r.
Nasi gimnazjaliści i licealiści wspólnie wybierają kandydatów do nagród uczniów. „Konary” zostaną wręczone w 8 kategoriach: Klasa Roku, Nauczyciel Roku, Społecznik Roku, Osobowość Roku, Przyjaciel Roku, Debiut Roku, Konarszczak Roku i Konar Specjalny. Pomysłodawcą są uczniowie klasy III, którzy opracowali również wzór nagrody. Wzór nagrody opracowali pomysłodawcy nagród – uczniowie klasy III pod kierunkiem artysty plastyka Marcina Jedlikowskiego.
czerwiec 2017 r.
Uczennice klasy III wzięły udział w Ogólnopolskim Festiwalu „Szkoły z Klasą”, w czasie którego opowiedziały o zmianach jakie w tym roku zaszły w naszych szkołach. Prezentację na temat „dobrych relacji”, bo taki cel główny wybraliśmy przystępując do programu, podzieliły na cztery obszary: zaangażowanie społeczne, więzi, przestrzeń szkolna i musicalowa pasja. To co dzieje się w naszych szkołach zainteresowało francuską dziennikarkę – Svenię Busson, która przyjechała do Polski, żeby napisać o innowacyjnych polskich szkołach i zdecydowała, że napisze… o nas!
materiał z festiwalu>>
czerwiec 2017 r.
W pełnym słońcu nad polskim morzem w Jarosławcu uczniowie klas I i II spędzili pięciodniową „zieloną szkołę”.
czerwiec 2017 r.
Podczas spotkania honorowych widzów Teatru Muzycznego Roma, w którym uczestniczyła dyrektor naszych szkół I reżyser Sebastian Gonciarz z dużym zainteresowaniem dopytywał o nasze szkoły oraz musicalową pasję. Była również okazja do poznania jednego z najlepszych aktorów musicalowych w Polsce – Janusza Krucińskiego. Nasi uczniowie zostali zaproszeni na musical „Piloci” oraz zwiedzanie naszego ulubionego teatru od kulis.
materiał TM ROMA na fb>>
maj 2017 r.
Pre-umowa podpisana! Nasza szkoła pozyskała środki z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Świętokrzyskiego. Projekt obejmuje budowę sali gimnastycznej i boiska wielofunkcyjnego oraz doposażenie pięciu pracowni przedmiotowych – matematycznej, fizycznej, chemicznej, informatycznej i przyrodniczej. Zakończenie inwestycji to grudzień 2018 roku.
maj 2017 r.
Nasi uczniowie wzięli udział w kolejnym spotkaniu szkół uczestniczących w projekcie „Dwujęzyczne Świętokrzyskie”. Okazją była konferencja zatytułowana „The Benefits and Challenges of Being Bilingual in the 21st Century”, która odbyła się w Sandomierzu. Po konferencji wszyscy udali się na rejs po Wiśle, zwiedzanie siedziby I LO oraz starówki. W rolę przewodników po mieście wcielili się współorganizatorzy – młodzież z Collegium Gostomianum.
maj 2017 r.
Nasi gimnazjaliści współorganizowali Dni Otwarte naszego liceum, w czasie których odwiedziło nas blisko dwustu uczniów i spisali się znakomicie. To była fantastyczna lekcja dobrej organizacji, zaangażowania i odpowiedzialności.
maj 2017 r.
Kolejnym musicalem, który mieliśmy okazję zobaczyć było „Metro” w teatrze Buffo. Przy okazji pobytu w Warszawie z inicjatywy jednej z uczennic uczestniczyli też w grze „Escape Room”.
maj 2017 r.
Ewaluacja przeprowadzona w związku z udziałem w programie „Szkoła z Klasą 2.0” przyniosła bardzo dużo miłych słów naszych uczniów o szkole, nowej przestrzeni szkolnej oraz podjętych w tym roku inicjatywach jak np. szkolne grupy na fb. Serce rośnie kiedy się czyta: „Jest pięknie. Uwielbiam tą szkołę”.
maj 2017 r.
Smaczne i zdrowe sałatki, kanapki, tarty, musli, soki, koktajle, smoothie i inne pyszności… otworzyliśmy szkolną cafeterię „Branch Cafe” – nowe serce szkoły, miejsce spotkań uczniów, rodziców, nauczycieli, naszych gości i przyjaciół. Jej wystrój współtworzyli nasi gimnazjaliści.
maj 2017 r.
Przez trzy tygodnie w naszych szkołach goszczą wolontariusze organizacji AIESEC – Karla Avila Osuna z Meksyku i Foram Deepak Madhvani z Indii. Nasi goście tradycyjnie prowadzą konwersacje z j. angielskiego, a wolontariuszka z Meksyku język hiszpański. Będą także realizować zajęcia w ramach projektu „UnderStand” – jest to projekt wspierający cel zrównoważonego rozwoju ONZ numer 10 „Mniej nierówności”. Celem projektu jest promowanie społecznej, ekonomicznej, politycznej równości niezależnie od wieku płci, rasy, pochodzenia, wyznania czy statusu ekonomicznego.
maj 2017 r.
Nasza szkoła aktywnie angażuje sie w działania związane z Budżetem Obywatelskim. Wspieramy i promujemy projekt nr 17 – „Po sąsiedzku. Kuźnia relaksu i ogród sąsiedzki. Dwie przestrzenie wspólne”, który zakłada powstanie dwóch skwerów do spotkań i rekreacji. Jeden z nich znajduje się na naszym osiedlu.
maj 2017 r.
Uczeń klasy III jest organizatorem rowerowego Rajdu Karburatora. Jest to pierwsza edycja tego wydarzenia organizowana wspólnie z klubem przyjaciół pojazdów dawnych singiel.
maj 2017 r.
Uczniowie klasy III w ramach zajęć klasowych i spotkań indywidualnych uczestniczyli w doradztwie zawodowym, które ma za zadanie wspierać młodych ludzi w trakcie wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej i przyszłej kariery zawodowej.
maj 2017 r.
Uczniowie klasy III zgłosili inicjatywę, w ramach której każda z klas miałaby określony przez dyrektora szkoły budżet i raz w roku wybierałaby nowe, rozwijające zainteresowania, książki do biblioteki. Pierwsze pozycje przy okazji wizyty w Bibliotece Uniwersyteckiej UW zostały już zakupione.
maj 2017 r.
Nasi uczniowie wzięli udział w szkoleniu dla młodzieży „Młodzi Bogaci” zorganizowanym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie przez stowarzyszenie „Your Choise”. Tematyka szkolenia dotyczy oszczędzania i zarządzania finansami, zrozumienia podstawowych zagadnień ekonomii, podejmowania kroków w celu znalezienia pierwszej pracy, zarabiania pieniędzy w młodym wieku.
informacje o szkoleniu>>
kwiecień 2017 r.
Nowa część naszego budynku już po odbiorach. Zaczynamy przeprowadzkę!
marzec 2017 r.
Uczniowie klas II-III spotkali się z przedstawicielami Straży Pożarnej, którzy opowiedzieli o problemie wypalania traw, swoim zawodzie oraz pokazali zainteresowanym wyposażenie bojowego wozu strażackiego.
marzec 2017 r.
W ramach zajęć języka polskiego uczniowie klasy I obejrzeli spektakl teatralny pt. „Książę” stworzony w oparciu o „Małego Księcia”. Inscenizację przygotowali uczniowie Społecznego Gimnazjum w Kielcach pod kierunkiem reżysera Bartłomieja Miernika.
marzec 2017 r.
Nasze gimnazjalistki wzięły udział w debacie oxfordzkiej zorganizowanej przez Szkołę z Pasją. Trzy z nich po stronie opozycji, a jedna propozycji i ją właśnie publiczność wybrała najlepszym mówcą debaty. Teza: „Czytanie książek jest niemodne”. Udział w debacie poprzedziły czterogodzinne warsztaty.
marzec 2017 r.
Nasi uczniowie wzięli udział w konferencji pt. „Bilingualism in Promoting the Region and Individuals” zorganizowanej w ramach projektu „Dwujęzyczne Świętokrzyskie”. Dziękujemy za tyle dobrych słów o naszych szkołach przy powitaniu.
materiał Urzędu Marszałkowskiego>>
marzec 2017 r.
Gości u nas Zviadi Revishvili – student prawa z Gruzji, który poprowadził zajęcia i konwersacje w j. angielskim we wszystkich klasach.
luty 2017 r.
Dyrektor naszej szkoły została zaproszona do udziału w eksperckich warsztatach konsultacyjnych dotyczących zmian w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych, które odbyły się w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
luty 2017 r.
Naszą szkołę odwiedził doradca marszałka ds. międzynarodowych – Andrzej Łukasik, który poprowadził zajęcia w j. angielskim na temat: „The twists and turns of the road towards bilingualism”. W czasie spotkania mieliśmy okazję usłyszeć dużo miłych słów o naszej pracy. Dziękujemy!
materiał Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach>>
wpis Marszałka Adama Jarubasa na fb>>
materiał Lokalna.TV>>
luty 2017 r.
Na prośbę naszych uczniów do planu zajęć dodatkowych wprowadzamy filozofię.
luty 2017 r.
Pani dyrektor na wybiegu, a uczniowie w roli asystentów Katarzyny Cichopek i Szymona Majewskiego, którzy poprowadzili aukcję w czasie charytatywnego Pokazu Mody „Dzieci-Dzieciom” – nasze szkoły już po raz trzeci włączyły się w wydarzenie organizowane przez Fundację Spełnionych Marzeń i bałtowski kompleks turystyczny. Cały dochód został przeznaczony na organizację turnusów rehabilitacyjnych dla podopiecznych fundacji – pacjentów dziecięcych oddziałów onkologicznych.
materiał Gazety Ostrowieckiej>>
materiał Lokalna.TV>>
materiał Echa Dnia>>
luty 2017 r.
Dlaczego w naszych szkołach drugim wiodącym językiem jest język hiszpański? Bo angielski i hiszpański to okno na cały świat! O walorach nauki angielskiego nie trzeba już nikogo przekonywać, dlatego promujemy hiszpański. Zapraszamy do obejrzenia kampanii „Marca Espańa”.
materiał TVEspaniol>>
luty 2017 r.
W czasie ferii nasza kadra uczestniczyła w trzech inspirujących wydarzeniach dla entuzjastów edukacji – spotkaniu klubu „Budzących się szkół”, spotkaniu klubu „Edulidera” oraz III Ogólnopolskim Zjeździe Szkół Dwujęzycznych.
luty 2017 r.
Piękne słońce, ośnieżone stoki Szwajcarii Bałtowskiej i radosna ekipa Konarskiego na nartach i snowboardzie. IX „biała szkoła” za nami.
materiał Lokalna.TV>>
styczeń 2017 r.
Nasi gimnazjaliści i licealiści wzięli udział w „Passion Day” – wydarzeniu poświęconym zaangażowaniu społecznemu i pasji w działaniu zorganizowanym przez młodych dla młodych. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Michał Braun – wiceprezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach, Barbara Zamożniewicz – Świętokrzyski Rzecznik Młodzieży, Dariusz Czupryński – Komendant Hufca ZHP, youtuber „Baniak” oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Adam Jarubas.
materiał Lokalna.TV>>
materiał OstrowiecNews>>
styczeń 2017 r.
Przez tydzień zajęcia j. hiszpańskiego w naszych szkołach prowadzi Jose Alvarez Ahumada z Meksyku. Fantastyczny student architektury, z którym mamy okazję nie tylko porozmawiać na ciekawe tematy, ale również poznać bliżej jego kraj, kulturę i zwyczaje.
styczeń 2017 r.
Projektujemy pokój uczniów, oczywiście wspólnie z gospodarzami.
styczeń 2017 r.
Pierwsze wizualizacje nowego budynku ujrzały światło dzienne! Jako pierwszą zaprezentowaliśmy bibliotekę, bo to od niej zaczęło się marzenie o nowym obiekcie. Wszystkie projekty w konsultacji z dyrektorem naszych szkół i uczniami powstały w studio MJ Design Monika Juszczel.
grudzień 2016 r.
W tym roku po tradycyjnej wspólnej Wigilii uczennica klasy III zaproponowała, żeby całe jedzenie, które pozostało przekazać osobom w trudnej sytuacji życiowej. Sama znalazła miejsce – noclegownię dla samotnych mężczyzn w Denkowie i tam wspólnie wszystko odwieźliśmy. Jesteśmy dumni z takiej postawy i inicjatywy.
grudzień 2016 r.
Nasi uczniowie zorganizowali świąteczny kiermasz „Ciastko dla Krzysia”, na którym można było kupić upieczone przez nich pierniczki i ciasta oraz zdrowe słodycze, a także ręcznie robione ozdoby świąteczne. Krzyś Kępczyk to trzyletni chłopiec, który urodził się z połową serduszka, przeszedł dwie operacje, a teraz czeka go trzecia i potrzebne jest wsparcie finansowe, żeby operacja mogła się odbyć jak najszybciej.
grudzień 2016 r.
Kolejny projekt AIESEC w naszych szkołach – tym razem zajęcia prowadzą Jiani Li z Australii i Miica Esteron z Filipin.
grudzień 2016 r.
A tymczasem na Sienkiewicza takie widoki!
grudzień 2016 r.
„Kolorowa, czyli biało-czerwona” to wyjątkowy monodram o patriotyźmie w reżyserii Bartłomieja Miernika, którym zaskoczyliśmy naszych uczniów w czasie zajęć. Spektakl zwraca uwagę pomysłem grania w sali lekcyjnej przy pełnym zaskoczeniu młodych ludzi, bardzo wyrazistym, odważnym i emocjonalnym ujęciem tematu, jak i spotkaniem z twórcami, w czasie którego jest czas na rozmowę o wrażeniach, postawie Huberta, o tym jak rozumiemy patriotyzm, jaka jest różnica między patriotyzmem, a nacjonalizmem oraz czy łatwo ulec manipulacji.
więcej informacji>>
materiał Lokalna.TV>>
grudzień 2016 r.
Uczniowie klasy II i III w charakterze wolontariuszy uczestniczyli w zbiórce karmy dla zwierząt – podopiecznych ostrowieckiego towarzystwa „Animals”.
grudzień 2016 r.
Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie Centrum Edukacji Obywatelskiej „Poczytajmy”, którego celem jest kształtowanie nawyku czytania wśród dzieci i młodzieży. W jego ramach nasi uczniowie m.in. tworzą kluby czytelnicze, organizują wymiany książek, czytają młodszym kolegom ze szkoły podstawowej i przedszkola. Dzięki podejmowanym działaniom nie tylko popularyzują czytelnictwo w swoim najbliższym otoczeniu, ale i rozwijają przydatne w życiu umiejętności, takie jak umiejętność publicznych wystąpień, planowania i organizowania działań czy pracy w różnorodnych grupach.
informacje o programie>>
grudzień 2016 r.
Wspólnie parzona herbatka uczniów i nauczycieli oraz „Klub herbaciany” zainicjowany przez klasę III stał się już naszą małą szkolną tradycją. Takie sympatyczne zdjęcie otrzymaliśmy od jednej z uczennic.
grudzień 2016 r.
Uczniowie klasy III wzięli udział w charakterze pomocników świętego Mikołaja w mikołajkowym spotkaniu zorganizowanym przez radę osiedla „Kuźnia”. Prowadzili zabawy i animacje, pomagali Mikołajowi rozdawać prezenty i dbali o sprawny przebieg wydarzenia, w którym uczestniczyło aż 115 dzieci.
grudzień 2016 r.
Temat zimowych Szkolnych Spotkań Filmowych dotyczył konkursu „Lektury w kadrze” i prelekcji wybranych filmów konkursowych. Celem spotkania było zachęcenie do aktywności twórczej oraz własnej interpretacji tekstu literackiego. Przy okazji wspólnie z uczniami podjęliśmy decyzję o modyfikacji SSF i podzieleniu ich na dwie części. Pierwsza jest dla wszystkich w ramach szkolnej edukacji filmowej – będą to spotkania z wartościowymi dokumentami i dyskusje na ich podstawie, a druga będzie adresowana do uczniów zainteresowanych tworzeniem filmów i realizowana w formie warsztatów.
grudzień 2016 r.
Nasi gimnazjaliści zaangażowali się w projekt „Wylosuj Anioła”, który polega na wykonaniu kartek/listów wsparcia dla chorych dzieci. Akcja powstała z inicjatywy rodziców dzieci leczonych na oddziałach onkologicznych. Jest bezterminowa i ma na celu wsparcie dziecka podczas leczenia, dodawanie mu otuchy i siły do walki z chorobą.
więcej informacji>>
listopad 2016 r.
To co u nas niewątpliwie jest wyjątkowe to tak wiele roczników dzieci pod jednym dachem. Mają oczywiście wydzielone strefy, ale często się widują, spotykają, bawią przy okazji różnych okoliczności, a do tego lubią i szanują… serce rośnie za każdym razem kiedy widzimy jak nasi gimnazjaliści i licealiści bawią się z przedszkolakami, czytają „zerówkowiczom” czy opiekują młodszymi uczniami w ramach projektu „Koala”.
listopad 2016 r.
Pierwszy numer gazetki szkolnej „Razem do gwiazd” ujrzał światło dzienne!
listopad 2016 r.
Z okazji międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia, wspólnie z Fundacją Spełnionych Marzeń, zorganizowaliśmy szkolną zbiórkę pluszaków, gier i zabawek dla pacjentów Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
listopad 2016 r.
Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie „Misja – Książka” zorganizowanym przez Ridero. Ich zadaniem było stworzenie książki ze zbiorem kilku opowiadań, które łączy wspólny motyw. Ze wspólnej twórczości powstały trzy książki: „Sięgając gwiazd” i „W górach” napisane przez gimnazjalistów oraz „Różne oblicza śmierci” napisana przez licealistów.
więcej informacji>>
listopad 2016 r.
Nasi gimnazjaliści uczestniczyli w slajdowisku podróżniczym i spotkaniu autorskim z Michałem Majem, młodym Ostrowczaninem, autorem bloga zyciejestpiekne.eu i książki pt. „Jak spełniać marzenia? Spróbuj niemożliwego”. Michał obiecał, że wkrótce odwiedzi naszą szkołę i opowie więcej o swojej liście marzeń.
listopad 2016 r.
Nasze szkoły odwiedził Jonas Baumgartner, licealista z Austrii, który przyjechał do nas na zaproszenie uczennicy klasy III, z którą w wakacje uczestniczyli w obozie LEAF Summer Leadership Camp w Bratysławie. W czasie tygodniowego pobytu w Ostrowcu Jonas poprowadził we wszystkich klasach konwersacje z j. angielskiego oraz jako native speaker uczestniczył w zajęciach niemieckiego. Młodzieżowe inicjatywy cieszą nas najbardziej! Zajęcia były fantastyczne, a w pamiątkowej dedykacji Jonas napisał m.in.: „…give your best because genuinely believe, that one day you will not only reach for the stars, but you will hold them in your hands”.
materiał Ostrowiec.News>>
materiał Lokalna.TV>>
materiał Gazety Ostrowieckiej>>
listopad 2016 r.
Nasi gimnazjaliści zwiedzili multimedialną wystawę „Van Gogh Alive” zrealizowaną z wykorzystaniem technologii sensory 4 – systemu, który łączy wyświetlaną grafikę z wysokiej jakości dźwiękiem, i tworzy pasjonujący pokaz dzieł sztuki.
informacje o wystawie>>
listopad 2016 r.
Nasze szkoły od początku istnienia sprzyjają wszystkim prospołecznym inicjatywom, a uczniowie chętnie angażują się w pomoc innym. W tym roku postanowiliśmy nadać naszemu wspólnemu zaangażowaniu formalne ramy, tak by po ukończeniu szkoły nasi uczniowie mogli udokumentować swoje zaangażowanie, co jest dzisiaj mile widziane na większości dobrych uczelni oraz przez coraz większą liczbę pracodawców.
listopad 2016 r.
Nasza kadra wzięła udział w forum eksperckim „Wiem. Czuję… pomagam! Empatia w szkole”, którego tematyka zbiegła się w czasie z naszymi planami nadania formalnych ram szkolnemu projektowi zaangażowania społecznego.
informacje o wydarzeniu>>
listopad 2016 r.
We wszystkich klasach odbyły się dyskusje na temat tego jak rozumiem pojęcie tolerancji, czym dla mnie jest, czy jestem tolerancyjny i od czego to zależy. Poruszanie tematów związanych z tolerancją, godnością, odpowiedzialnością za słowa, szanowaniem innych i byciem życzliwym wobec drugiego człowieka to ważny element lekcji wychowawczych w naszej szkole.
listopad 2016 r.
Obchodząc Święto Niepodległości nasza szkoła zmieniła barwy na biało-czerwone. Było uroczyście, patriotycznie i w tym roku wyjątkowo rozśpiewanie – pieśni patriotycznie śpiewaliśmy wspólnie, a chętni wzięli udział w indywidualnym konkursie wokalnym, który rozstrzygnęło uczniowskie jury. Co ważne w uroczystościach wspólnie uczestniczyli wszyscy nasi uczniowie od najmłodszych do najstarszych. Piękny widok!
październik 2016 r.
Nasi uczniowie przystąpili do pracy nad szkolną gazetką „Razem do gwiazd”. Znajdą się w niej rubryki tj. kultura, wywiady, sprawy społeczne, sport, zapowiedzi wydarzeń szkolnych, nowinki technologiczne, motywatory i wiele innych.
październik 2016 r.
Trzy szkoły i trzy szczęśliwe siódemki – mamy 777 polubień na fb. Dziękujemy, że jesteście z nami!
październik 2016 r.
Powstają pierwsze wizualizacje wnętrz nowego budynku. Zaprojektowany jest już sekretariat, pokój nauczycieli, cafeteria i biblioteka. będzie pięknie!
nasz projektant – MJ Design>>
październik 2016 r.
Zainspirowani premierą książki Wojciecha Mazana pt. „Szmul muszkies – fotograf profesjonalny” oraz wzruszającymi wspomnieniami córki fotografa Ruth Webber o latach, które jako dziecko spędziła w obozie Auschwitz, postanowiliśmy poświęcić jej przemówieniu zajęcia we wszystkich klasach gimnazjum i liceum. Tematyka przeprowadzonych zajęć była wprowadzeniem do zbliżającej się wycieczki do muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, wpisała się również w projekt krokus, w którym bierzemy udział. Inicjatywa sadzenia żółtych krokusów przez uczniów ma na celu upamiętnienie dziecięcych ofiar holocaustu.
informacje o premierze książki i treść przemówienia Ruth Webber>>
informacje o projekcie Krokus>>
październik 2016 r.
Do planu zajęć dla chętnych uczniów wprowadziliśmy zajęcia uważności i relaksacji. Niebawem czas na wyciszenie pojawi się również na początku części zajęć lekcyjnych – każdy z nas potrzebuje się na chwilę zatrzymać, a zasada „stop” – „Stań, Teraz weź oddech, Obserwuj, Pójdź dalej” powinna nam wszystkim towarzyszyć na co dzień.
5 zasad uważności>>
październik 2016 r.
Nasza kadra wzięła udział w kolejnej inspirującej konferencji, której temat jest nam szczególnie bliski – „Edukacja to relacja” zorganizowanej przez fundację Edutank i uniwersytet PWSP. Jesteśmy przekonani, że podstawą dobrej edukacji są dobre relacje i wszyscy – kadra, uczniowie, rodzice – powinniśmy o nie dbać.
więcej informacji>>
październik 2016 r.
W ramach Światowego Dnia Godności rozmawialiśmy o pięciu zasadach godności, zagadnieniu hejtu i mowy nienawiści wśród młodych ludzi, a także o tym że „słowa mają moc”, więc wszyscy powinniśmy zwracać uwagę na to jakich słów używamy w stosunku do innych ludzi.
październik 2016 r.
Dyrektor naszych szkół została współautorem cyklu „Bliżej muscialu <3”. W ramach musicalowej edukacji internetowej, wspólnie z Maciejem Pawłowskim – kompozytorem, dyrygentem, reżyserem i kierownikiem muzycznym największych produkcji musicalowych w teatrze muzycznym Roma, będą dzielić się informacjami o musicalach granych na polskich scenach muzycznych, przybliżać kultowe musicale światowe, zamieszczać artykuły o musicalowej tematyce, dzielić się musicalową muzyką… i wszystkim, dzięki czemu o musicalach będzie można dowiedzieć się jak najwięcej i zarazić musicalową pasją.
#blizejmusicalu na stronie MTnK>>
październik 2016 r.
Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie „Szkoła z Klasą 2.0” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W piętnastej, jubileuszowej edycji uczestnicy koncentrują się na szkole jako miejscu, które służy nie tylko przygotowaniu do życia zawodowego, ale w którym życie toczy się każdego dnia, a wszyscy tworzący szkolną społeczność, mają wpływ na nauczanie/uczenie się, wzajemną komunikację i relacje. planowane zmiany odnosić się będą przede wszystkim
do trzech obszarów: przestrzeni fizycznej i architektonicznej szkoły, jej wymiaru społecznego i wykorzystania nowych technologii. Zadania w programie oparto na elementach pracy metodą design thinking (myślenia projektowego). Nasza szkoła wybrała jako zadanie główne: dobre relacje. Cel: szkoła dba o dobre relacje i komunikację między wszystkimi członkami szkolnej wspólnoty.
informacje o programie>>
materiał z konferencji 15-lecia, w której uczestniczyliśmy>>
październik 2016 r.
Nasi gimnazjaliści uczestniczyli w Dniu Seniora, zorganizowanym przez Radę Osiedla „Kuźnia” – w imieniu całej społeczności szkolnej złożyli im życzenia oraz wręczyli upominki przygotowane przez naszych przedszkolaków.
październik 2016 r.
Kolejny musical jaki obejrzeli nasi uczniowie to „Rodzina Addamsów” w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Mieliśmy szczęście zobaczyć go w najlepszej obsadzie z Martą Wiejak, Tomaszem Steciukiem, Sylwią Banasik i Damianem Aleksandrem. Maciej Pawłowski pod wpisem na fb o naszej kolejnej musicalowej wyprawie napisał: „to fantastyczne, że dzieci z tej szkoły mają szansę oglądać najlepsze tytuły musicalowe w Polsce!”
informacje o musicalu>>
październik 2016 r.
Nasi gimnazjaliści wzięli udział w Forum Samorządności Szkolnej, w czasie którego wiodącą metodą pracy była zaproponowana przez Świętokrzyskiego Rzecznika Młodzieży Barbarę Zamożniewicz fantastyczna metoda „open space”, zwaną też antykonferencją, pozwalająca każdemu z uczestników zabrać głos i skupić się na tematach najbardziej dla niego interesujących. Nasi uczniowie zaproponowali temat: „Jakie inicjatywy mogą podejmować uczniowie/samorządy dla udoskonalenia systemu szkolnego?” i sami poprowadzili dyskusję w grupie. Forum zorganizowano pod patronatem Marszałka województwa Adama Jarubasa i Prezydenta Starachowic Marka Materka.
październik 2016 r.
„Spełniajcie marzenia – sięgajcie gwiazd”! Ślubowanie naszych gimnazjalistów za nami. Było uroczyście i słodko – pyszny tort dla wszystkich gości pokroili uczniowie, a na koniec obsypano ich gwiazdkowym konfetti.
październik 2016 r.
Nasi gimnazjaliści wzięli udział w próbie bicia rekordu Guinnessa w jednoczesnym prowadzeniu RKO (resuscytacja krążeniowo-oddechowa) przez jak największą liczbę osób w jednym czasie w całej Polsce. W Ostrowcu akcję koordynowała HCPP przy współpracy z zespołem szkół nr 1.
materiał Lokalna.TV>>
październik 2016 r.
Nasi uczniowie wzięli udział w projekcie „World Talks” międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC. Projekt obejmował tygodniowe zajęcia, które prowadziły: Nalle Navarro z Meksyku i Mariam Shioshvili z Gruzji. Była więc okazja doskonalić nie tylko angielski, ale również hiszpański.
październik 2016 r.
Uczniowie klasy III wzięli udział w wydarzeniu „Pasjonaci II”, które jest poświęcone sektorowi IT oraz podobnie jak poprzednia edycja ma w założeniu motywować i inspirować młodych ludzi do aktywności, pokazać jak można łączyć pasję z biznesem oraz przekonać, że rozwijać się i prężnie działać można również w świętokrzyskim. Poza częścią wspólną dla wszystkich uczestników zaplanowano cztery warsztaty: „Jak pozyskać wartościowe kontakty”, „Ja w sieci”, „Dlaczego warto zacząć działać w social media już dziś” oraz „Młody biznesmen w sieci – jak zacząć zarabiać na swoich pomysłach?”.
więcej informacji>>
materiał itvSejmikKielce>>
materiał Portalu Informacji Kulturalnej>>
październik 2016 r.
W Dniu Patrona Szkoły, który był innowatorem i reformatorem oświaty, nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach przybliżających temat psychologii koloru oraz słów, które otwierają nas na siebie, uczestniczyli w rozgrywkach story cubes, ćwiczyli uważność, uczyli się technik relaksacji oraz uczestniczyli w warsztatach o tym jak zacząć czytać książki po angielsku.
październik 2016 r.
Jednym z wielu działań podejmowanych przez naszą młodzież w ramach szkolnej „Akademii Wolontariatu” jest projekt „Koala”, który zakłada, że starszy chętny uczeń opiekuje się młodszym, stając się dla niego szkolnym przyjacielem, do którego można przyjść w każdej sprawie, pobawić się, poprosić o radę czy pomoc. W projekt zaangażowani są uczniowie wszystkich naszych szkół.
październik 2016 r.
Nasi uczniowie poznali założenia praktycznej olimpiady „Zwolnieni z teorii”, w której od tego roku mogą brać udział również gimnazjaliści. mamy już pierwszych chętnych z pomysłami na własny projekt społeczny realizowany w myśl idei „działaj dla innych, ucz się dla siebie”.
więcej informacji>>
październik 2016 r.
Naszą szkołę odwiedzili przebywający w Ostrowcu w ramach programu Erasmus+ József Felleg z Rumunii, Marcella Sapista z Włoch, Aljoscha Schmidt z Niemiec oraz Pavel Dariush Novak z Bułgarii.
materiał Kuriera Ostrowieckiego>>
październik 2016 r.
Dyrektor naszej szkoły została zaproszona w charakterze prelegentki do udziału w I Europejskim Forum Nowych Technologii i Innowacji w Edukacji. Uczestniczyła w sesji „Nowe trendy w polskiej edukacji”.
więcej informacji o wydarzeniu>>
październik 2016 r.
W związku ze Światowym Dniem Wegetarianizmu pani pedagog, która jest weganką, poprowadzi warsztaty kulinarne, w czasie których nasi uczniowie przygotują wegeburgery i roślinne pasty na chleb.
wrzesień 2016 r.
W ramach zajęć wychowania fizycznego uczniowie klasy III gimnazjum uczestniczyli w rozgrywkach paintball’owych w strefie 21, a uczniowie klasy I i III wybierają się do parku linowego skarbka.
październik 2016 r.
W związku z projektem zmiany podstawy programowej nauczania informatyki, nasza szkoła opracowała autorski program nauczania i przystąpiła do programu pilotażowego Ministerstwa Edukacji Narodowej, którego celem jest wprowadzenie i sprawdzenie w praktyce szkolnej powszechnej nauki programowania. Pilotażem objęta jest klasa 1. Przewidywany czas trwania to cały cykl edukacyjny.
więcej informacji>>
wrzesień 2016 r.
Wybraliśmy radę uczniów! Nowym władzom życzymy aktywnego i twórczego udziału w życiu szkoły oraz owocnej pracy na rzecz szkolnej społeczności.
wrzesień 2016 r.
Nasza szkoła realizuje autorski projekt „Akademia Sukcesu”, w ramach którego wszyscy uczniowie uczestniczą w warsztatach umiejętności psychospołecznych. Tematyka w tym roku szkolnym obejmuje następujące zagadnienia: w klasie i – 1. „Ja w świecie emocji i uczuć”, 2. „Czy warto być asertywnym”, 3. „Stres – mogę go oswoić”, 4. „Stajemy się zespołem”, natomiast w klasa II i III, które kontynuują udział w projekcie: 1. „Ja obywatel – ja również kształtuję rzeczywistość”, 2. „Autoprezentacja – czyli co jest moją wizytówką”, 3. „Kreatywność – jeśli chcę to mogę jeszcze więcej”, 4. „Zarządzanie czasem – trening umiejętności”. W programie warsztatów są również gry i zabawy interakcyjne. Warsztaty prowadzą psycholog Anna Kwapisz oraz trener Katarzyna Sobczyk. Pierwsze zajęcia już za nami!
wrzesień 2016 r.
Jako, że do oddania nowego obiektu szkolnego coraz bliżej, dużo uwagi poświęcamy optymalnej aranżacji przestrzeni szkolnej. Nasza kadra uczestniczyła w kolejnej inspirującej konferencji – „Szkoła jako przestrzeń do nauki i życia” zorganizowanej przez Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego i Goethe Institut.
wrzesień 2016 r.
W Dniu Głośnego Czytania nasi gimnazjaliści czytali bajki naszym najmłodszym uczniom i przedszkolakom.
wrzesień 2016 r.
Noc w szkole to najlepszy pomysł na integrację. Zaczęliśmy plenerowo w szkolnym ogrodzie, a potem był czas na kino, gry planszowe, imprezę urodzinową jednego z uczniów i pogaduchy do rana… a w międzyczasie ponad dwie godziny śmiechu kiedy nasi uczniowie parodiowali nauczycieli oraz swoich kolegów i koleżanki.
wrzesień 2016 r.
W szkole podstawowej nie używamy telefonów komórkowych, a w gimnazjum i liceum metodą małych kroków walczymy z „nałogiem”. Wszystko z myślą o prawidłowych relacjach społecznych.
wrzesień 2016 r.
Oferta zajęć dodatkowych naszej szkoły wzbogaciła się o nowe propozycje dla uczniów. Są to: warsztaty z artystą plastykiem, zajęcia wokalne, koło literatury angielskiej, robotyka oraz zajęcia, które łączą aktywność teatralną, twórcze myślenie i pracę nad emocjami realizowane w ramach szkolnego projektu „Akademia Kreatywności”. W planach mamy jeszcze zajęcia logiczne – o ile tylko znajdziemy miejsce w planie zajęć, bo jest już wypełniony niemal po brzegi.
wrzesień 2016 r.
Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Mistrzowie Kodowania”, który ma na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach.
więcej informacji>>
wrzesień 2016 r.
Piękna pogoda, rodzinna atmosfera, czas na rozmowy i zabawy w plenerze – zorganizowane po raz pierwszy śniadanie w szkolnym ogrodzie okazało się bardzo dobrym pomysłem na integrację środowiska. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
materiał Ostrowiec.News>>
materiał Lokalna.TV>>
materiał Echa Dnia>>
wrzesień 2016 r.
W szkolnym ogrodzie pojawiły się hamaki i leżaki – wszystko z myślą o nowych miejscach do zajęć w plenerze i wypoczynku między zajęciami.
wrzesień 2016 r.
Chociaż z poziomu nauczania języka angielskiego w naszych szkołach możemy być dumni, bo wyniki egzaminów zewnętrznych plasują nas od lat wśród kilku procent szkół z najlepszymi wynikami w Polsce, nie przestajemy się rozwijać. W związku z działaniami w obszarze edukacji dwujęzycznej zdecydowaliśmy o zwiększeniu wymiaru godzin języka angielskiego. Tym samym do zajęć podstawowych i konwersacji dołącza godzina poświęcona metodzie CLIL (Content and Language Integrated Learning) – zintegrowanemu kształceniu przedmiotowo-językowemu.
wrzesień 2016 r.
Nasza szkoła przystąpiła do programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Samorząd uczniowski” oraz akcji „Samorządy Mają Głos”.
więcej informacji>>
wrzesień 2016 r.
Pierwszy mural w naszej szkole. I z pewnością nie ostatni, bo murale staną się stałym elementem dekoracyjnym w siedzibie naszych szkół.
wrzesień 2016 r.
Otwierając liceum staliśmy się pierwszym w naszym województwie kompleksem edukacyjnym, który kształci od przedszkola do liceum. Miło jest być pionierem!
wrzesień 2016 r.
Tradycyjnie już, w ogrodzie i przy pięknej słonecznej pogodzie, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Powitaliśmy nowych uczniów oraz wręczyliśmy stypendia naukowe, a korzystając z uroków lata, pierwsze spotkania z wychowawcami również zorganizowaliśmy w plenerze.