ROK SZKOLNY 2017/2018
czerwiec 2018
Uczniowie klasy III po raz kolejny zdali z wyróżnieniem międzynarodowy egzamin z języka angielskiego na poziomie B2.
czerwiec 2018 r.
Nasze szkoły znalazły się w spocie promującym świętokrzyskie oraz materiale z uroczystości 20-lecia naszego województwa.
materiał Urzędu Marszałkowskiego>>
czerwiec 2018 r.
Nasze szkoły odwiedził Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Jan Maćkowiak.
czerwiec 2018 r.
W czasie tegorocznej „zielonej szkoły” mieliśmy okazję zwiedzić Wrocław, Pragę i Skalne Miasto. Dopisała zarówno pogoda, jak i dobre humory, a co najważniejsze wszyscy z radością spędzili wspólnie czas.
czerwiec 2018 r.
Nasza sala hamakowa cieszy się coraz większą popularnością!
materiał Gazety Wyborczej>>
maj 2018 r.
Nasi gimnazjaliści wzięli udział w warsztatach „Aktywni i zdrowi”, które poprowadzili członkowie stowarzyszenia „Ostrower”. Celem spotkania było promowanie zdrowego stylu życia, w tym jazdy na rowerze.
maj 2018 r.
Kolejny projekt AIESEC za nami! Tym razem zajęcia przez dwa tygodnie prowadziły Rachel Couturier z Kanady i Ana Maria Hincapie Durango z Kolumbii.
maj 2018 r.
Uczniowie klasy III zaangażowali się organizację Dni Otwartych naszego liceum. Wydarzenie, w czasie którego trzeba zaplanować czas dla blisko 200 gości jest świetną lekcją organizacji pracy, planowania, podziału zadań i odpowiedzialności.
maj 2018 r.
Jak wyglądają nasze zajęcia z informatyki z wykorzystaniem zestawów LEGO Mindstorms EV3? Zapraszamy do oglądania.
materiał filmowy>>
kwiecień 2018 r.
Zapraszamy do przeczytania wywiadu z naszą panią dyrektor – o naszych początkach, tym co dla nas ważne, naszych działaniach, osiągnięciach i planach.
materiał Wiadomości Świętokrzyskich>>
kwiecień 2018 r.
Nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach z zakresu przedsiębiorczości w oparciu o gry strategiczne.
kwiecień 2018 r.
Nasi gimnazjaliści zaangażowali się w organizację jubileuszu szkoły podstawowej. Musicalowy spektakl teatralny, w którym wystąpili wspólnie z młodszymi kolegami i koleżankami zakończył się owacją na stojąco.
kwiecień 2018 r.
Miło nam poinformować, że maestro Maciej Pawłowski, kompozytor, dyrygent, kierownik muzyczny największych produkcji musicalowych w TM Roma m.in. „Miss Saigon”, „Upiór w operze”, „Koty”, „Les Miserables”, „Grease”, „Taniec wampirów” skomponował hymn naszej szkoły!
kwiecień 2018 r.
Podsumowaliśmy „Ligę Konara” w tenisie stołowym. Rozgrywki ponownie spotkały się z dużym zainteresowaniem. Emocji i sportowej rywalizacji nie brakowało.
kwiecień 2018 r.
Miło nam poinformować, że ruch „Budzących Się Szkół” docenił nasz pomysł na nietuzinkowe szkolne wnętrza projektowane z udziałem uczniów z myślą nie tylko o nauce, ale również wypoczynku między zajęciami. Dwa facebook’owe wpisy BSS poświęcone naszej szkole wyświetliło tysiące osób, a ponad 200 udostępniło. Pojawiły się też liczne, miłe dla nas komentarze np.: „Fantastycznie!”, „Super, każdy uczeń z pewnością chciałby odpocząć w takich warunkach”, „Rewelacja”, „Jak fajnie wiedzieć i widzieć, że takie szkoły są już w Polsce”, „Pięknie”, „Jest moc”.
marzec 2018 r.
Nasi uczniowie zwiedzili Giełdę Papierów Wartościowych i mieli okazję uczestniczyć w lekcji ekonomii w praktyce.
marzec 2018 r.
Kolejny musical który podbił nasze serca to „Jesus Christ Superstar” w Teatrze Rampa. Przed spektaklem mieliśmy również okazję obejrzeć teatr od kulis i spotkać się z Jakubem Wocialem, dyrektorem artystycznym teatru i wykonawcą roli tytułowej.
informacje o musicalu>>
marzec 2018 r.
W magazynie „Informator Dyrektora 2018” ukazał się wywiad z dyrektorem naszych szkół.
link do materiału>>
marzec 2018 r.
Teatr Doraźny, w którym występują nasze uczennice zdobył cztery nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form Teatralnych „Arlekinada”, w tym nagrodę główną przyznaną przez jury pod przewodnictwem Doroty Segdy oraz nagrodę specjalną przyznaną przez publicystę Piotra Zarembę.
materiał wPolityce.pl>>
marzec 2018 r.
W siedzibie naszych szkół, po ponad półrocznym okresie przygotowań, zostało otwarte pierwsze w Polsce szkolne LEGO Education Innovation Studio. Na wybór naszych szkół jako lokalizacji wzorcowego LEIS’a miały wpływ wysokie wyniki edukacyjne, nowoczesna infrastruktura oraz zastosowanie rozwiązań LEGO Education w całym cyklu kształcenia. W uroczystości otwarcia uczestniczył Wicekurator Tomasz Pleban, członkowie zarządu AKCES Edukacja – wyłącznego dystrybutora na Polskę rozwiązań LEGO Education oraz przedstawiciele polskich partnerów zaproszonych do realizacji projektu – MAC Edukacja z Kielc, Entelo z Lublina i Graveric z Ostrowca.
materiał wiadomości świętokrzyskie>>
materiał wyborcza.pl>>
materiał Lokalna.TV>>
materiał mamadu.pl>>
marzec 2018 r.
Nasze szkoły odwiedził Czesław Mozil. Artysta zwiedził naszą siedzibę i przeprowadził cenną słowno-muzyczną lekcję tolerancji dla młodzieży.
marzec 2018 r.
W magazynie „Z klasą” nr 01(09)/2018 ukazał się wywiad z dyrektorem naszych szkół.
link do materiału>>
marzec 2018 r.
Nasi drugoklasiści wzięli udział w wydarzeniu zorganizowanym w ramach projektu „Dwujęzyczne Świętokrzyskie” tym razem pod hasłem „A Second Helping of Language, Please!”
materiał Urzędu Marszałkowskiego>>
marzec 2018 r.
Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej, którego jesteśmy członkiem świętuje w tym roku swoje 25-lecie.
marzec 2018 r.
Odwiedzili nas wyjątkowi młodzi ludzie – młodzieżowy teatr formy, który wystawił dla nas spektakl pt. „Ballada bezludna” na podstawie twórczości Bolesława Leśmiana.
marzec 2018 r.
Blisko tysiąc osób (uczniów, rodziców, nauczycieli) zgromadzonych w Wojewódzkim Domu Kultury i Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, wysłuchało naszych prelekcji dotyczących zastosowania w praktyce szkolnej rozwiązań LEGO Education. Do podzielenia się swoimi doświadczeniami zaprosił nas Urząd Marszałkowski.
materiał UM>>
marzec 2018 r.
Jakie jest credo szkół Konarskiego? Jakie wartości są dla nas ważne? Zapraszamy do oglądania.
materiał filmowy>>
marzec 2018 r.
W tym roku mija już trzy lata od zakupu pierwszego zestawu, a rozwiązania LEGO Education spodobały się tak bardzo, że stały się nieodłącznym elementem naszej pracy na wszystkich etapach kształcenia.
marzec 2018 r.
Kontynuujemy zeszłoroczną akcję „Wybierz książkę”. Każdy z naszych uczniów może przedstawić propozycje książek jakie chciałby wypożyczać w szkolnej bibliotece i dzięki którym będzie ją częściej odwiedzał.
marzec 2018 r.
Nasze uczennice, mamy, a nawet babcia włączyły się w kampanię społeczną, która ma na celu propagowanie badań profilaktycznych.
#jestembadamsię
materiał Radia Kielce>>
materiał Lokalna.TV>>
marzec 2018 r.
Nasze szkoły odwiedzili przedstawiciele jednego z trzech największych wydawnictw edukacyjnych w kraju z działu odpowiedzialnego za wdrażanie innowacyjnych pomocy edukacyjnych oraz z działu komunikacji marketingowej grupy MAC Edukacja.
marzec 2018 r.
Idea od przedszkola do liceum i stworzony przez nas kompleks edukacyjny został nominowany do „Świętokrzyskiej Victorii”- nagrody Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.
materiał Urzędu Marszałkowskiego>>
materiał wyborcza.pl>>
luty 2018 r.
W związku z innowacyjnym podejściem do kształcenia odwiedziła nas iTV Sejmik Kielce.
styczeń 2018 r.
Przez tydzień zajęcia z języka angielskiego w naszych szkołach poprowadziło pięciu wolontariuszy w ramach współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach – Samvel Kirakosyan z Armenii, Asli Marasli i Cuma Sari z Turcji, Luca Procedda z Włoch oraz Yuliia Tsyban z Ukrainy.
styczeń 2018 r.
Rysunek budynku, w którym powstało nasze przedszkole, a tym samym rozpoczęła się nasza droga „od przedszkola do liceum” oraz siedziba naszych szkół (budynek A) znalazły się w albumie Tadeusza Kurka „Ostrowiec Świętokrzyski. Portret Miasta”.
styczeń 2018 r.
„Kawa z dyrektorem” to nasza noworoczna inicjatywa, w ramach której chętni rodzice dzielą się swoimi pomysłami na rozwój naszych szkół i uczynienie ich jeszcze lepszymi.
styczeń 2018 r.
Nasi uczniowie poznali kulisy powstawania programu telewizyjnego. Zaproszeni przez TVP wzięli udział w nagraniu teleturnieju „The Wall. Wygraj Marzenia”.
styczeń 2018 r.
Klasyfikacja końcowa piłkarskich rozgrywek Ligi Konara Dwójek ogłoszona! Pomysł aktywnego wykorzystania przerw spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, że już w styczniu rozpoczęły się rozgrywki w tenisie stołowym.
styczeń 2018 r.
Przez dwa tygodnie zajęcia języka hiszpańskiego prowadzi native speaker – Valeria Cobian z Meksyku, zaproszona w ramach naszej współpracy z organizacją AIESEC. Poza zajęciami Valeria komunikuje się z uczniami również wyłącznie w swoim ojczystym języku, także okazji do poćwiczenia hiszpańskiego nie brakuje.
grudzień 2017 r.
Przedświąteczna praca domowa dla naszych uczniów zdobyła popularność w całej Polsce. Tylko na naszym profilu facebook’owy wpis wyświetliło ponad 135.000 osób i udostępniło kolejnych 630, w tym ogólnopolski portal „Juniorowo” i ruch „Budzących Się Szkół”. Dzwoniło do nas również Polskie Radio. Cieszymy się, że nasz pomysł się spodobał i dziekujemy za liczne bardzo miłe dla nas wpisy np. „Tak powinno być w każdej szkole”, „Brawo”, „Szkoła marzeń”, „Super!”, „Dobra praktyka”, „Można? Można!”, „I to jest to!”, „Wspaniale”, „Dyrektor pierwsza klasa”, „Wow!”, „Czadowa szkoła”, „Świetny pomysł”, „Kopiuję”. Mamy nadzieję, że przed kolejnymi świętami „kopiujących” będzie jak najwięcej.
materiał Lokalna.TV>>
grudzień 2017 r.
Nasi uczniowie zaangażowali się w przygotowanie słodkich niespodzianek dla dzieci z domu dziecka, podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej i osób bezdomnych.
grudzień 2017 r.
Tegoroczne spotkanie wigilijne odbyło się w sali teatralnej. Cała społeczność szkolna przy wspólnym stole podzieliła się opłatkiem, zjadła tradycyjne potrawy i zaśpiewała kolędy. Decyzją uczniów część jedzenia po raz kolejny przekazaliśmy do noclegowni dla samotnych mężczyzn w Denkowie.
grudzień 2017 r.
Nasi gimnazjaliści zwiedzili wystawę „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”. Dzieła pochodzą z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelmanów oraz kolekcji prywatnych i muzeów m.in. w Meksyku i Niemczech.
grudzień 2017 r.
Nasi gimnazjaliści zorganizowali świąteczne kiermasze pierniczkowe. Zgromadzone pieniądze zostały przeznaczone na zakup karmy dla zwierząt ze schroniska „Animals” oraz działalność Rady Uczniów.
grudzień 2017 r.
Nasi uczniowie po raz pierwszy odwiedzili Teatr Muzyczny w Poznaniu, gdzie obejrzeli „Zakonnicę w przebraniu” – musical stworzony na podstawie filmu „Sister Act”, a po spektaklu spotkali się z aktorami, m.in. Tomaszem Steciukiem, jednym z najlepszych aktorów musicalowych w Polsce.
grudzień 2017 r.
Nasi uczniowie jak co roku w okresie bożonarodzeniowym zaangażowali się w przygotowanie kartek z życzeniami dla samotnych mieszkańców naszego osiedla oraz świąteczną zbiórkę słodyczy dla dzieci z Domu Dziecka w Małachowie i osób przewlekle chorych psychicznie – podopiecznych Domu Pomocy Społecznej.
grudzień 2017 r.
Gimnazjaliści i licealiści uczestniczyli w konferencji młodzieży w ramach projektu „Świętokrzyskie Dwujęzyczne” pt. „Going Bilingual, Unlocking Your Potential”.
grudzień 2017 r.
W związku z tym, że nasze szkoły są honorowym widzem Teatru Muzycznego Roma, pani dyrektor wzięła udział w świątecznym spotkaniu teatralnym. Na choince we foyer teatru zawisły ozdoby wykonane przez naszych uczniów, a dyrektor TM Roma Wojciech Kępczyński przekazał najlepsze życzenia dla całej wyjątkowej społeczności Szkół Konarskiego.
grudzień 2017 r.
Na ogólnopolskim portalu Lady Business ukazał się wywiad z dyrektorem naszych szkół – Kingą Wnuk. Redaktor Naczelna portalu – Emilia Bartosiewicz rozmowę skomentowała w następujący sposób: „To jeden z wywiadów z cyklu tell your story, który będzie długo w mojej pamięci, dojrzały, szczery i pełen pięknych spostrzeżeń. Kinga Wnuk – założycielka i dyrektor szkół i przedszkola, wizjonerka, w swoim słowniku słowo „odwaga” ma napisane wielkimi literami. Polecam przeczytajcie!”.
materiał ladybusiness.pl>>
grudzień 2017 r.
Napisz list. Zmień życie! Uczniowie liceum i gimnazjum wzięli udział w międzynarodowym wydarzeniu organizowanym przez Amnesty International, którego celem jest wysłanie jak największej ilości listów i apeli do władz we wskazanych krajach, tak żeby skierować ich uwagę na naruszane prawa i wolności człowieka. Większość listów została napisana w języku angielskim.
więcej informacji>>
grudzień 2017 r.
Gimnazjaliści razem z kolegami ze szkoły podstawowej uczestniczyli w bombkowych warsztatach plastycznych zorganizowanych w ramach wystawy „Szklane aberracje” autorstwa Lucyny Gozdek. Zajęcia poprowadziła sama artystka.
grudzień 2017 r.
Nasza przesyłka pełna zabawek, gier i książeczek dotarła do pacjentów oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
listopad 2017 r.
Nasi uczniowie wzięli udział w wykładzie i warsztatach „Blockchain i Bitcoin. Przyszłość finansów” zorganizowanych przez Wydział Ekonomii WSBiP przy współpracy BITELON i Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin. W trakcie spotkania eksperci omówili m.in. tajniki branży, wyjaśnili czym jest kryptowaluta i co kryje się pod pojęciem bitcoin.
materiał Lokalna.TV>>
listopad 2017 r.
Naszą szkołę odwiedził Waldemar Miksa – ogólnopolski koordynator Programu Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci”.
listopad 2017 r.
Uczennica III klasy gimnazjum wystąpiła w spektaklu ostrowieckiego „Teatru Doraźnego” – młodzieżowego teatru formy. Przedstawienie oparte na motywach „Teatrzyku Zielona Gęś” K. I. Gałczyńskiego powstało podczas corocznych warsztatów teatralnych.
listopad 2017 r.
Święto Niepodległości uczciliśmy wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych i przypomnieniem wydarzeń z czasów, gdy Polska zniknęła na 123 lata z map świata. Tego dnia cała społeczność szkolna miała przypięte biało-czerwone kotyliony.
listopad 2017 r.
Budynek naszej szkoły znalazł się wśród prac Tadeusza Kurka wybranych na jubileuszową wystawę artysty.
listopad 2017 r.
Nasza kadra wzięła udział w konferencji inaugurującej projekt „Nauczanie dwujęzyczne” zorganizowanej przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Spotkanie było również okazją do podzielenia się doświadczeniami z blisko trzech lat działań dwujęzycznych.
październik 2017 r.
Uczniowie gimnazjum i liceum obejrzeli pierwszą na świecie pełnometrażową animację malarską. Film „Twój Vincent” to 65 tys. ręcznie namalowanych klatek przez 125 artystów z całego świata, w tym z Polski. Ożywione obrazy Van Gogha przedstawiają historię życia oraz tajemniczej śmierci artysty.
październik 2017 r.
Nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w akcji czytania przedszkolakom.
październik 2017 r.
Pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia w ramach projektu „Akademia Sukcesu” poprowadziła Lila Cieślar – trener pracy, koordynator edukacji dwujęzycznej. Ramowy plan spotkania: Nowe notowanie – podstawy sketchnoting’u, Top performer – co cię wyróżni?, Proaktywność – kształtuj cechę, o której robi się głośno.
materiał Lokalna.TV>>
materiał Ostrowiec.News>>
październik 2017 r.
Jak co roku nasi uczniowie wspólnie z Radą Osiedla „Kuźnia” zaangażowali się w organizację Dnia Seniora.
październik 2017 r.
W naszej szkole dostępny jest bezpłatny magazyn lifestylowy „Made in Świętokrzyskie”. Dwumiesięcznik porusza zagadnienia kultury, wyjątkowych miejsc i ludzi z naszego województwa. Zachęcamy do lektury.
październik 2017 r.
Uczniowie gimnazjum i liceum wzięli udział w interaktywnej lekcji fizyki w Łódzkim Centrum Nauki „Experymentarium”. Budynek typu discovery center mieści stanowiska i eksponaty umożliwiające zgłębianie zagadnień z wielu dziedzin nauki.
październik 2017 r.
Do musicalowej kolekcji dołączyliśmy „Les Misérables” uznawany za musical wszech czasów, wystawiany na świecie nieprzerwanie od ponad 35 lat. Udział w spektaklu poprzedziły zajęcia przybliżające jak powstaje musical oraz warsztaty z emisji głosu poprowadzone przez pracowników teatru.
październik 2017 r.
W naszej szkole zainaugurowano piłkarską „Ligę Konara”. Sportowa inicjatywa ma na celu aktywne wykorzystywanie przerw. Kilkuminutowe rozgrywki piłki nożnej to dobry sposób propagowania zdrowego trybu życia i nauki rywalizacji w myśl zasady fair play.
październik 2017 r.
Uczniowie gimnazjum i liceum wzięli udział w warsztatach „Polsko-żydowska mozaika”. Podzieleni na grupy opracowali zagadnienia z zakresu tożsamości, religii, historii, sztuki, zagłady i pamięci żeby stworzyć wystawę ukazującą złożoność żydowskiej kultury. Prace miały być pretekstem do zastanowienia się nad powiązaniami między tymi tematami i alternatywnymi układami „mozaiki”.
październik 2017 r.
Muffiny z warzywami, smoothie, bakalie, domowe ciasta, kanapki z pastami wege, sałatki, chrupiące marchewki, jogurty z owocowymi dodatkami… to tylko niektóre ze zdrowych smakołyków w szkolnej cafeterii.
październik 2017 r.
Rozpoczęliśmy III ostatni etap rozbudowy naszej szkoły. Na powierzchni ok. 1000 m. kw. powstanie zaplecze sportowe obejmujące m. in. salę gimnastyczną, salkę do fitnesu i boisko wielofunkcyjne.
wrzesień 2017 r.
Uczennice gimnazjum w nietypowy sposób zorganizowały Dzień Chłopaka dla swoich kolegów. Zamiast upominków była noc w w szkole, długie rozmowy, wspólnie zjedzona pizza i gry planszowe.
wrzesień 2017 r.
W ramach ogólnopolskiej akcji „Samorządy Mają Głos” wybraliśmy przedstawicieli naszych uczniów. Nowym członkom Rady Uczniów życzymy wytrwałości w realizowaniu postawionych celów i wielu pomysłów w pracy na rzecz społeczności szkolnej.
wrzesień 2017 r.
Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w akcji „Grosz do Grosza” realizowanej w ramach programu „Dzwonek na obiad”. Celem zbiórki jest sfinansowanie obiadów dla dzieci pochodzących z ubogich rodzin.
wrzesień 2017 r.
Uczniowie, którzy w czerwcu przystąpili do egzaminu z j. angielskiego na poziomie B2 odebrali certyfikaty PTE stanowiące międzynarodowe potwierdzenie opanowania wymaganego standardu języka angielskiego.
wrzesień 2017 r.
W ramach współpracy z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej nasze szkoły przystąpiły do trzeciej edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Szkoła Edukacji”. Program ma na celu rozwój samorządności uczniowskiej, kształtowanie postaw obywatelskich oraz wspieranie aktywności uczniów.
więcej informacji>>
wrzesień 2017 r.
W Światowym Dniu bez Samochodu zainicjowaliśmy akcję „Rowerem do szkoły”. Zachęcamy do zamiany czterech kół na dwa!
wrzesień 2017 r.
Nawiązaliśmy współpracę z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach. Wspólne działania będą dotyczyły m.in. zajęć języka hiszpańskiego z native speaker’ami.
wrzesień 2017 r.
W naszej szkole odbyło się Otwarte Spotkanie Dyskusyjne poprowadzone metodą „Open Space” przez Barbarę Zamożniewicz – Świętokrzyskiego Rzecznika Młodzieży. Uczniowie klasy VII szkoły podstawowej, gimnazjaliści i licealiści podzielili się swoimi pomysłami na bieżący rok szkolny. Zainicjowali m.in. temat poczty szkolnej, szkolnego klubu dyskusyjnego i koła kabaretowego. O zdanie, ale już w innej formule, zapytaliśmy również uczniów pozostałych klas szkoły podstawowej, którzy mieli okazję narysować, napisać i opowiedzieć o swojej szkole marzeń.
materiał Lokalna.TV>>
materiał Ostrowiec.News>>
wrzesień 2017 r.
Jako, że nie wszystkie zajęcia wymagają ławek i krzeseł, postanowiliśmy, że kilka sal warto zaaranżować niestandardowo. Jedną z nich jest hamakowa pracownia humanistyczna, która z myślą o ciekawych rozmowach i wartościowych dyskusjach, już niebawem powstanie w naszych szkołach.
wrzesień 2017 r.
W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy Światowy Dzień Uśmiechu pod hasłem Kornela Makuszyńskiego: „Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu”.
wrzesień 2017 r.
Dla lepszego poznania i integracji klas wprowadziliśmy nową tradycję. Pierwsze zajęcia nowego roku szkolnego rozpoczęły się trzygodzinnym spotkaniem klasowym.
wrzesień 2017 r.
Po wakacyjnej przerwie powitaliśmy nowy rok szkolny. Naszym uczniom życzymy, żeby najbliższe miesiące były czasem twórczej pracy, spełniania marzeń oraz rozwoju pasji, zainteresowań i zdolności.