Aktualności

Nasi licealiści – Radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa IV Kadencji biorą udział w tworzeniu dokumentu „Młodzi dla Świętokrzyskiego 2030+”, który zakłada m.in. stworzenie cyklicznych i stałych form wsparcia merytorycznego, finansowego i rzeczowego dla inicjatyw młodzieżowych oraz organizacji pracujących z młodzieżą i na jej rzecz, ich integrację i sieciowanie oraz wzmocnienie wpływu młodzieży na procesy decyzyjne w samorządach na poziomie lokalnym i regionalnym.


Grupa uczniów, która przed wakacjami przystąpiła do międzynarodowego egzaminu Cambridge First Certificate for Schools na poziomie B2 odebrała swoje certyfikaty. Zdali wszyscy, a wiedza części z nich została oceniona nawet na poziom C1.


Spotkanie z Ambasadorem Ogólnopolskiej Olimpiady Projektów Społecznych „Zwolnieni z Teorii” okazało się bardzo owocne – mamy już pierwszych chętnych do działania, a przed nimi wspaniała okazja do zdobycia praktycznych umiejętności, nauka zarządzania, pracy zespołowej, komunikacji i rozwiązywania problemów, jak również dostęp do szkoleń, pomocy ekspertów oraz platformy z autorskimi materiałami edukacyjnymi.


W Międzynarodowym Dniu Kropki po raz kolejny postawiliśmy na kreatywność, pomysłowość, swoje super moce i talenty, a część korytarza z motywującymi hasłami i malowanymi przez uczniów i nauczycieli kropkami stała się wyrazem naszego ja.


Czy lubimy wychodzić ze szkoły? Pewnie, że tak. Na spacery, do parku, na gofry i lody… A przy tym mamy świetną okazję do klasowych integracji, których na początku roku nigdy za wiele.


W szkolnym ogrodzie, w którym staramy się spędzać jak najwięcej czasu, mamy nowe siedziska Z-Tool, które można przenieść w dowolne miejsce i ułożyć zgodnie z potrzebami danych zajęć, tak by tworzyły wygodne miejsce do nauki w plenerze.


Wrzesień, słońce, ogród i my – społeczność, która się wspiera, lubi, szanuje, czyli… rozpoczęliśmy nowy rok szkolny!


Nasza stypendystka wzięła udział w CoEMoN! 2024 (Council of Europe Model of Negotiation), gdzie wybrani młodzi ludzie przez cztery dni w siedzibie Rady Europy debatowali, przedstawiali pozycje swoich krajów i pracowali nad propozycjami ustaw.  Jako swoje główne pole aktywności wybrała prace Komitetu ds. Migracji, Uchodźców i Osób Przesiedlonych, a podczas pobytu w Strasburgu miała okazję poznać licznych dyplomatów – wśród nich Sekretarz Generalną Zgromadzenia Parlamentarnego RE p. Despinę Chatzivassiliou-Tsovilis oraz stałego przedstawiciela Francji do RE i byłego Ministra Edukacji p. Papę Ndiaye.


Wakacje w naszej szkole to również bardzo intensywny czas. Sekretariat porządkuje dokumentację, ekipa sprzątająca robi generalne porządki, remontowa odświeża wnętrza, a pracownicy kuchni testują nowe smaki z myślą o szkolnej cafeterii. Spotykamy się z nowymi pierwszoklasistami, odbieramy wyniki matur, przychodzą uczniowie, którzy chcą się przenieść do naszej szkoły i zdają egzaminy wewnętrzne, a potem często korzystają także z zajęć indywidualnych, żeby wyrównać różnice programowe. W międzyczasie przyjmujemy dostawy z nowymi pomocami i wyposażeniem, a w ogrodzie montowane są nowe urządzenia sprawnościowe. A to tylko lipiec. W sierpniu natomiast zaczynamy przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, który już coraz bliżej, także na brak zajęć zdecydowanie nie narzekamy.


W tym roku z racji na to, że mieliśmy tzw. „pusty” rocznik w klasie 8 w naszej szkole podstawowej, a dodatkowo do przyjęcia przez wszystkie szkoły ponadpodstawowe w mieście było o ok 700 uczniów mniej niż rok wcześniej, zastanawialiśmy się czy w ogóle ogłaszać nabór do klasy 1, ale… ogłosiliśmy i nie żałujemy. Okazuje się bowiem, że nasza klasa w tym roku będzie co prawda w wersji mini, ale wśród nowych uczennic mamy taką, która czekała na możliwość uczenia się w Konarskim 8 lat, kolejna nawet nie złożyła awaryjnie dokumentów do innej szkoły, bo nie wyobrażała sobie, że nasza klasa mogłaby nie powstać, a pozostałe marzyły o nauce w naszym liceum. Takie słowa bardzo dużo dla nas znaczą, stąd zdecydowaliśmy się, że podejmujemy wyzwanie. A na dobry początek współpracy w tym nietypowym roczniku, zaprosiliśmy nasze nowe uczennice i ich rodziców na pyszne truskawkowe ciasto, kawę i wakacyjne pogaduchy. Za kilka lat będzie co wspominać.


„Młoda, utalentowana, a przede wszystkim bardzo pracowita…” takie zdanie otwiera wywiad Radia Rekord z naszą stypendystką, a aktualnie już absolwentką międzynarodowego liceum UWC w Hongkongu! „Jakie doświadczenia poza wiedzą i międzynarodową maturą daje takie wykształcenie, jakie perspektywy otwiera i jakie przyjaźnie na całym świecie towarzyszą takiej przygodzie?”
materiał Rekord – Radio Świętokrzyskie>>


Dolnośląski Kurator Oświaty p. Igor Bykowski w gorącym okresie publikowania wyników egzaminów skierował do nauczycieli, uczniów, rodziców, pracowników administracji, społeczności lokalnych oraz mediów list otwarty, w którym napisał o tym, że wyniki egzaminów to istotny aspekt pracy szkoły, ale nie mniej ważne są atmosfera, pomoc psychologiczno-pedagogiczna, współpraca całego środowiska czy kształtowanie i rozwój umiejętności społecznych. Dodał również – co bardzo ważne – że porównywanie wyników szkół nie służy dobrostanowi uczniów i nauczycieli. Ten głos bardzo nas ucieszył, bo od lat mamy takie samo zdanie i to pomimo tego, że nasze szkoły od lat są w czołówkach owych rankingów i zamiast je krytykować moglibyśmy się nimi chwalić. Na szczęście jednak obraliśmy inną drogę. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych uczniów, ale każdorazowo widząc ich wyniki mamy przed oczami nie suche cyferki, a dziecko, jego historię i postęp jaki zrobiło, a odniesienie się do średnich ogólnopolskich jest w zupełności wystarczające, by móc ocenić edukacyjną jakość naszej pracy. Dziękujemy za te słowa oraz wzmocnienie wszystkich oddolnych głosów, które na szczęście są coraz liczniejsze. Niech ten piękny i mądry przekaz niesie się w świat i przekonuje jak najwięcej osób ze wszystkich środowisk.
list DKO>>


Brawo Maturzyści! Kolejny rok 100% zdawalności i średnie wyniki naszego liceum wyższe nawet do 27% od średnich krajowych to ogromny powód do radości, ale w tym roku, obok sukcesów edukacyjnych, chcielibyśmy szczególnie pogratulować Wam tego, czego nie widać w żadnych tabelkach i zestawieniach – Waszych osobistych zwycięstw.

Średnie wyniki naszej szkoły przedstawiają się następująco: j. polski PP 71% (kraj 61%, województwo 60%, miasto 64%), j. polski PR 59% (k. 42%, w. 39%, m. 34%), matematyka PP 86% (k. 63%, w. 65%, m. 67%), matematyka PR 58% (k. 33%, w. 28%, m. 26%), j. angielski PP 95% (k. 78%, w. 76%, m. 79%), j. angielski PR 82% (k. 62%, w. 60%, m. 62%), biologia 56% (k. 40%, w. 45%, m. 51%), chemia 49% (k. 38%, w. 41%, m. 46%), historia 43% (k. 42%, w. 41%, m. 35%), geografia 68% (k. 41%, w. 37%, m. 42%).


Jak wygląda u nas temat prac domowych, jakie mamy zdanie na temat kolorowych pasków na świadectwie, dlaczego nie wyczytujemy na koniec roku najwyższych średnich, a upominek – książkę dostaje każdy uczeń niezależnie od osiągniętych wyników, w jakim kierunku od lat ewoluują nasze szkoły i co w naszym odczuciu jest najważniejsze w edukacji… o tym wszystkim i nie tylko w rozmowie naszej pani dyrektor i redaktora Jacka Biedy.
materiał Radia Ostrowiec>>


Dla tych, którzy jeszcze myślą nad wyborem liceum informujemy, że w wakacje także można nas odwiedzić i poznać naszą ofertę. Zapraszamy!


Kolejny rok szkolny za nami! Zakończyliśmy go jak zawsze gratulacjami i upominkami dla wszystkich uczniów. Nie zabrakło również podziękowań dla wszystkich członków naszej społeczności. A teraz pozostaje cieszyć się wakacjami… ładujcie akumulatory, korzystajcie z uroków lata, wypoczywajcie ile się da! Do zobaczenia we wrześniu.


Nasi licealiści przygotowali mini warsztaty chemiczne dla naszych przedszkolaków. Wspólne eksperymentowanie objęło następujące zagadnienia: Picasso na mleku, a napięcie powierzchniowe – co zmieni się w obrazie, gdy użyjemy płynu do mycia naczyń?, znikający atrament – kto ukradł atrament w gorącej wodzie?, tęcza w probówce – co cukier ma wspólnego z tęczą?, lampa Lawa – co łączy olej, kolorową wodę i musujące wapno?, kolorowa kapusta – czy sok z surówki może zmieniać barwy w kwasie i zasadzie?, lewitująca świeczka – co jest potrzebne, aby utrzymać ogień?  Małe Smyki były zachwycone, a my cieszymy się, że projekt KOALA przynosi obu stronom dużo radości.


Nasi licealiści zwiedzili wystawę „Huta – Dom – Rodzina” w Galerii Fotografii, na której mieli możliwość zobaczyć i posłuchać historii czarno-białych fotografii przedstawiających pracę i życie dwunastu hutniczych rodzin z Ostrowca w końcówce lat 70-tych XX wieku, a później wybrali się na film pt. „Jedno Życie” opowiadający historię Nicolasa Wintona, który w 1939 roku ocalił setki dzieci przed śmiercią, a 40 lat później jego historia poruszyła świat.


Chętni uczniowie z klasy 2 i 3 przystąpili do międzynarodowego egzaminu Cambridge First Certificate for Schools na poziomie B2. Czekamy na wyniki.


Nasi licealiści wzięli udział zarówno w charakterze publiczności, jak i uczestników po stronie propozycji w międzypokoleniowej debacie oxfordzkiej w ramach projektu ConGen „Integracja Europejska ”, której tematyką była przyszłość Unii Europejskiej. Strona propozycji wygrała, a nasz uczeń został wybrany najlepszym mówcą (drugi przegrał z nim tylko o jeden głos). Wydarzenie dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych, licealistów oraz seniorów zorganizowała w naszej szkole Młodzieżowa Rada Miasta.


Ogłaszamy nabór uzupełniający do naszego liceum. Czekamy na Wasze deklaracje, a w międzyczasie zapraszamy do naszej szkoły – przyjdź, zobacz naszą siedzibę, porozmawiaj z naszymi uczniami i kadrą, pytaj o wszystko co Cię interesuje. Zapraszamy!


Zieleń, słońce, śpiew ptaków, wspaniała grupa młodych ludzi, liczni goście, wspomnienia, gratulacje, upominki, życzenia… Uroczystość pożegnania absolwentów upłynęła jak zawsze w wyjątkowej atmosferze – birety poszybowały w górę już po raz szósty, a na pamiątkę w szkolnym ogrodzie zostało drzewko, na którym absolwenci powiesili tabliczkę ze swoimi imionami.


Uczennica klasy III i uczeń klasy II zostali wybrani do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego IV kadencji. Kontynuują tym samym dobre tradycje naszej szkoły, która jak dotąd w każdej kadencji miała swojego reprezentanta.


Nasi licealiści wzięli udział w ogólnopolskim projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują”. W jego ramach zorganizowali kampanię profrekwencyjną informując o roli Parlamentu Europejskiego oraz istocie partycypowania w europejskiej demokracji, jak i same wybory, dzięki czemu każdy chętny uczeń mógł oddać w nich swój głos.


Nasz drugoklasista zakwalifikował się do IV edycji Świętokrzyskiego Programu Rozwoju Liderów „Liderzy dla Młodzieży”, który powstał z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i jest realizowany jest przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach we współpracy z Fundacją Szkoła Liderów. W jego ramach sprawdzi i rozwinie swój indywidualny potencjał liderski oraz dowie się jak w pełni wykorzystać go w pracy na rzecz młodzieży w regionie, a obok bloków szkoleniowych otrzyma również wsparcie doświadczonego tutora.

Średnie wyniki matur ustnych to w tym roku: z języka angielskiego 97%, a z języka polskiego 90,5%.

Nasi licealiści podczas pobytu w Kielcach zwiedzili Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz Muzeum Narodowe. Przedpołudnie spędzili w w jednej z najbardziej znanych jednostek wojskowych w Europie, gdzie mieli okazję zobaczyć salę pamięci, obejrzeć pamiątki z wyjazdów, spędzić czas na placu manewrowym, wsiąść do pojazdów bojowych, a przede wszystkim porozmawiać z żołnierzami o ich pracy oraz tym jak wyglądają przygotowania do misji wojskowych zagranicą. Popołudniu natomiast zwiedzili wystawę „Pojąć sztukę pańską” inspirowaną dziełami polskiego poety i pieśniarza Jacka Kaczmarskiego, który w swojej bogatej i różnorodnej twórczości wielokrotnie nawiązywał do obrazów mistrzów różnych epok. Każdemu z prezentowanych na wystawie dzieł towarzyszyły teksty artysty oraz możliwość wysłuchania odnoszących się do nich piosenek, a po zwiedzaniu wzięli udział w warsztatach plastycznych nawiązujących do wrażeń z wystawy. Czas „pomiędzy” natomiast spędzili na „Budzącej się Sienkiewce” w jej XVI już odsłonie, tym razem przenoszącej mieszkańców i turystów przez organizatorów w klimat brytyjski.


Absolwentka naszej szkoły podstawowej i uczennica naszego liceum w klasie 1 i 2 (czyli przed wygraniem konkursu o stypendium w szkołach UWC) ukończyła właśnie jedno z najlepszych liceów na świecie – Li Po Chun United World College of Hong Kong. Ogromne gratulacje! Spełniaj dalej marzenia i sięgaj swoich gwiazd!
materiał Radia Rekord>>


W kwestii dni otwartych – nie organizujemy ich specjalnie jako, że w naszych szkołach trwają cały rok, także można nas odwiedzić w dowolnym terminie. Jesteśmy do Waszej dyspozycji.


Uczeń klasy III został podwójnym laureatem VI Międzyszkolnego Konkursu Literacko-Plastycznego „Wiosenna Książkomania” – zwyciężył w kategorii szkół ponadpodstawowych zarówno głosami kapituły jak i internautów, a uczennica klasy I zdobyła wyróżnienie.


W ostatnim dniu matury podstawowej odwiedziło nas Radio Ostrowiec. Podczas wywiadów z uczniami niezwykle miło było usłyszeć co mówili o przygotowaniach, swoich dotychczasowych wrażeniach oraz samym dzisiejszym egzaminie, będącym od lat ulubioną częścią matury w Konarskim.
materiał RO>>


Uczeń klasy I i dwóch uczniów klasy II zdobyło tytuły laureata, a uczennica klasy II wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Galileo” z Języka Angielskiego zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej.


Słowa wsparcia, życzenia powodzenia, uśmiech komisji… Rozpoczęliśmy kolejny maturalny maraton i jak zawsze mocno, przez cały maj, trzymamy kciuki za naszych czwartoklasistów.


Z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej cała społeczność naszych szkół zrobiła wspólne zdjęcie trzymając w rękach wykonane wcześniej flagi wszystkich 27. państw członkowskich. Miejscem fotografii nieprzypadkowo była nasza sala gimnastyczna, jako że budowa części sportowej została w 80% sfinansowana ze środków unijnych. W głównym korytarzu powstała także kilkunastometrowa dekoracja przypominająca kolejność przystępowania do wspólnoty poszczególnych państw.


Nagraliśmy spot reklamowy do Radia Ostrowiec, a tym samym obok naszego starego, choć ciągle aktualnego spotu z głosem lektora, pojawił się drugi z głosami dwójki naszych licealistów i pani dyrektor. Jak na debiut poszło chyba całkiem nieźle. Posłuchajcie!
nasze nagranie w RO>>


Podczas wycieczki do Warszawy nasi uczniowie zwiedzili muzeum Marie Skłodowskiej-Curie – jedyne na świecie biograficzne muzeum noblistki oraz spędzili pełen wyzwań i historycznych zagadek czas w escape roomie. Wieczór natomiast należał do Teatru Muzycznego ROMA, gdzie na Novej Scenie obejrzeli rewelacyjny pop-rockowy musical na troje aktorów „tik, tik, BUM!” napisany przez Jonathana Larsona (późniejszego autora „Rent”, zdobywcy nagród Tony i Nagrody Pulitzera), a po spektaklu spotkali się z aktorami – Maciejem Pawlakiem, Piotrem Januszem i Anastazją Simińską.


Dzień ukończenia liceum to wyjątkowa chwila…  Pomimo, że uroczystość pożegnania absolwentów zaplanowaliśmy na po maturach, a do samych egzaminów chętni uczniowie przychodzą do szkoły na dodatkowe powtórki, to jednak wszyscy mamy poczucie, że pewien etap się zakończył. Zostaje sentyment i wspomnienia minionych lat…


Nasi licealiści zaangażowali się w organizację dla najmłodszych uczniów i przedszkolaków przedstawienia inspirowanego wierszami Jana Brzechwy. To kolejna odsłona szkolnego Projektu KOALA, czyli starsi – młodszym.


Dzień Ziemi upłynął nam na rozmowach dotyczących ochrony naszej planety, w tym przede wszystkim wykorzystaniu oraz redukcji tworzyw sztucznych, jak również na wspólnym tworzeniu przestrzennych prac plastycznych poświęconych głównemu tematowi w tym roku – „Planet vs Plastic”.


Nasza absolwentka została ambasadorką Rural Education Experts Cambodia – organizacji, której celem jest wspieranie dostępu do edukacji dzieci mieszkających na obszarach wiejskich w Kambodży. Ostatnio wspólnie z grupą młodych ludzi z całego świata jako wolontariuszka pracowała w szkole w Kaoh Nheaek, a aktualnie angażuje się w zbiórkę środków na jej odbudowę (obecnie nie ma tam dostępu do bieżącej wody, ani elektryczności, a liczne dziury w dachu uniemożliwiają zajęcia podczas pory deszczowej). Nasze szkoły również dołożyły swoją cegiełkę i zachęcamy do tego innych – w Kambodży za niewielkie dla nas kwoty można robić wielkie rzeczy.


W ramach XII Ostrowieckich Spotkań Szekspirowskich uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w wykładzie pt. „Szekspir w popkulturze”  zorganizowanych przez Instytut Kultur i Języków ANSG w Ostrowcu Św. oraz Klub Kameleon.


Często jesteśmy pytani o losy naszych absolwentów po ukończeniu liceum. Otóż największa grupa studiuje medycynę (tylko w ubiegłym roku wybrało ją aż 10 z 11 osób z grupy biol.-chem.), ale wśród Konarszczaków są również studenci psychologii, prawa, stomatologii, informatyki, architektury, filozofii, dziennikarstwa, biotechnologii, automatyki i robotyki czy budownictwa.


Nasze szkoły odwiedził Marek Michalak – kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, Rzecznik Praw Dziecka w latach 2008–2018, autor książek, działacz społeczny, publicysta. Dziękujemy za wyjątkowy dzień i wszystkie miłe słowa o naszej społeczności, przyjętych priorytetach i miejscu, które wspólnie stworzyliśmy. „Pozdrawiam całą Społeczność Szkół Konarskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jestem pod ogromnym wrażeniem Waszego dzieła. Jak słyszałem od samych uczniów i uczennic – jesteście szkołą ich marzeń. Gratuluję i dziękuję za wspólne chwile i wspaniałą działalność, nie tylko edukacyjną.”


Siedmioro naszych licealistów otrzymało stypendia przyznawane przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego w ramach „Świętokrzyskiego programu stypendialnego dla uczniów liceów ogólnokształcących”.


Młodzieżowa Rada Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego zorganizowała w naszej szkole dwudniowe wydarzenie dla uczniów szkół ponadpodstawowych pt. „Młodzież w Unii Europejskiej – wczoraj, dziś i jutro”. Prelekcje i warsztaty, w których wzięli udział również nasi licealiści, były okazją do zdobycia informacji oraz wymiany doświadczeń na temat możliwości jakie Unia Europejska oferuje młodym ludziom. Jesteśmy pod wrażeniem sprawczości i organizacji wydarzenia przez MRM. Miło też było usłyszeć dużo serdecznych słów, m.in. od członków MRM ze Starachowic oraz opiekuna Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, o otwartości, wiedzy i zaangażowaniu naszych uczniów w dyskusje podczas warsztatów.
materiał Lokalna.TV>>
materiał Radia Ostrowiec>>


Pierwsze formularze już wpłynęły, także najwyższa pora oficjalnie rozpocząć rekrutację na rok szkolny 2024/2025.

Nasze liceum to: swobodna konfiguracja przedmiotów rozszerzonych, małe grupy profilowe, twórcza atmosfera, kompetentna kadra, nauka bez korepetycji, koła naukowe, koła zainteresowań, komfort, bezpieczeństwo, wyjątkowa społeczność, nietuzinkowy obiekt szkolny, stypendia naukowe. Serdecznie zapraszamy!


Ostatnio skontaktowała się z nami p. Joanna Hofman – trenerka warsztatów w zakresie efektywnej nauki i twórczego myślenia, certyfikowany Microsoft Innovative Educator Expert, autorka w serwisie „Superbelfrzy”, laureatka konkursu Microsoft TechPill Challenge 2019 oraz facylitator Design Thinking z pytaniem czy może w swojej prelekcji wykorzystać zdjęcia naszych szkół „jako przykład idealnej przestrzeni do rozwoju młodego człowieka” – „cudownie jest wiedzieć, ze są takie szkoły w Polsce, niechaj będą przykładem dla wszystkich”.  Cieszymy się bardzo, że efekty naszej codziennej pracy mogą być źródłem inspiracji dla innych szkół i z chęcią się nimi dzielimy.


Na nadchodzący świąteczny czas życzymy wszystkim dużo radości, rodzinnego ciepła, spokoju i wiosennego optymizmu.


Praca psychologa i pedagoga to bardzo ważna część funkcjonowania naszych szkół. Jej podstawą jest dialog i zaufanie, a celem działania zapobiegawcze i szeroko pojęte wsparcie. Jako, że potrzeby są ogromne, dbamy również o dobór odpowiednich pomocy dydaktycznych, których nigdy za dużo. Tematyka zamówionych ostatnio obejmuje: skuteczną komunikację, asertywność, poczucie własnej wartości, zarządzenie sobą w czasie, rozwój kompetencji emocjonalno-społecznych, pewność siebie, wewnętrzną krytykę, spełnianie marzeń, dążenie do celu, poszukiwanie własnej tożsamości, LGBT+, motywację wewnętrzną, bycie blisko siebie, rozwód rodziców, wstyd, samoocenę i samopoznanie, zmartwienia i stres, autoagresję i samookaleczanie, złość i lęk.


Nasze liceum odwiedził p. Jerzy Dzikowski – emerytowany wojskowy, który przesłużył w mundurze 36 lat będąc starszym chorążym sztabowym na różnych stanowiskach, w tym dowódcą plutonu i kompanii. Przez ponad 18 lat był także instruktorem i wykładowcą wojskowym, przygotowywał kandydatów do pracy i służby w misjach operacyjnych i pokojowych poza granicami Polski, uczestniczył w misjach na Haiti, w byłej Jugosławii, Libanie, Syrii i Iraku. Obecnie jest wolontariuszem w Zarządzie Głównym PCK w Warszawie, a także Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi. Imponujące CV sprawiło, że spotkanie z młodzieżą trwało prawie trzy godziny i już umówiliśmy się na kolejne.


W Międzynarodowym Dniu Matematyki obok różnorodnych zadań do wykonania, pomyśleliśmy również o humanistach i zaprosiliśmy ich do stworzenia własnego mema matematycznego.


Kolejne miłe wiadomości: 1. dyrektor zespołu szkół w Mławie chciałaby do nas przyjechać i porozmawiać o funkcjonowaniu oraz wdrażaniu nowych projektów i praktyk („Obserwuję rozwój Szkół im. Stanisława Konarskiego z podziwem i nieustannie szukam dróg rozwoju i kontaktów, by efektywnie i odpowiedzialnie prowadzić nasze placówki”), 2. nauczycielka ze Skierniewic marzy o założeniu własnej szkoły, w której dzieci będą uczyć się w sposób alternatywny i chciałaby nas odwiedzić, żeby zobaczyć na żywo jak prowadzone są nasze placówki („Przeszukując Internet znalazłam Państwa Szkołę. Jestem zachwycona, że prowadzicie w taki sposób edukację”), 3. dyrektor szkoły publicznej ze Starachowic chciałby porozmawiać o tym jak staliśmy się Budzącą Się Szkołą i naszych doświadczeniach w tym temacie („Od dłuższego już czasu interesujemy się tym projektem i zaglądając na mapę BSS zobaczyliśmy, że w świętokrzyskim mamy Was”).

Zawsze staramy się znaleźć czas dla wszystkich, którzy nasz pomysł na edukację oraz wiedzę i doświadczenie uważają za cenne, czasami tylko trzeba poczekać, bo mamy dużo takich próśb. Dziękujemy za wszystkie miłe słowa. Bycie źródłem dobrych praktyk i inspiracji to dla nas wyróżnienie i zobowiązanie jednocześnie.


Nasi licealiści wzięli udział w konferencji „Stand for more in 2024” zorganizowanej w Kielcach przez Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli okazję podyskutować o tym co daje bycie Europejczykiem oraz o roli młodzieży w wyborach do Parlamentu Europejskiego, wzięli również udział w sesjach warsztatowych.


Serdeczne słowa, kwiaty, upominki… W Dniu Kobiet świętowaliśmy zarówno w szkole, jak i podczas klasowych wyjść.


Nasi uczniowie wybrali się na film “Sami swoi. Początek” – prequel kultowej produkcji sprzed 50 lat, który przedstawia historię Polaków na Kresach Wschodnich oraz wydarzenia historyczne po 1920 roku i II wojnie światowej. Część z nich oglądała oryginalną historię o zwaśnionych losach rodzin Kargulów i Pawlaków, co stało się przyczynkiem do ciekawych dyskusji.


Creativity, inspiration, mind, thinking (out of the box), innovation, vision, imagination – to hasła z naszej tablicy na dobry początek nowego semestru.


Zgodnie z naszą sympatyczną tradycją w ferie zimowe chętni maturzyści przychodzili na zajęcia powtórkowe. Podobnie jest w okresie matur.  Rok szkolny kończy się u nas tylko formalnie, jako że nasza kadra spotyka się z uczniami również w maju.


Nasze szkoły i przedszkole odwiedziła blogerka „Ola w krainie edukacji”.  Po naszej siedzibie oprowadzali jak zawsze nasi uczniowie, a przy okazji dzielili się swoim spojrzeniem na miejsce, w którym spędzają tyle czasu. Nasz gość rozmawiał także z kadrą, a o swoich wrażeniach z pobytu u nas napisał w mediach społecznościowych. Zainteresowanie postem okazało się ogromne! Liczba odbiorców w ciągu zaledwie tygodnia to ponad 160 tys., a aktywność pod nim blisko 45 tys., w tym setki reakcji, komentarzy i udostępnień. Cieszymy się bardzo, że nasza siedziba i to jak pracujemy na co dzień spotkało się z tak pozytywnym odbiorem w całej Polsce i nie tylko. Dziękujemy za wszystkie serdeczne słowa, a tych którzy jeszcze nie mieli okazji, zapraszamy do zapoznania się z materiałem.
link do relacji>>


Mamy ferie! Pięknej pogody i odpoczynku dla wszystkich! Do zobaczenia za dwa tygodnie.


Studniówka i półmetek tuż, tuż, więc w najstarszych klasach przygotowań moc i dużo się dzieje, a po wspólnej zabawie tanecznym krokiem rozpoczynamy zasłużone ferie.


Ostatnio często odbieramy wiadomości, w których osoby zainspirowane naszymi działaniami chcą nawiązać z nami kontakt. Ostatnie prośby są związane z pisanymi prac naukowymi: 1. członkini Portugalskiego Stowarzyszenia Szkół Prywatnych i Niezależnych pisze doktorat na Uniwersytecie Montana, a prowadzone badania koncentrują się na przywództwie edukacyjnym, w tym powstawaniu szkół niepublicznych w Europie Środkowo-Wschodniej („Będę wdzięczna i zaszczycona mogąc przeprowadzić z Państwem wywiad”), 2. nauczycielka w szkole publicznej oraz polonijnej w Stanach Zjednoczonych zbiera materiały do pracy magisterskiej dotyczącej jogi i praktyk uważności w edukacji („Czytałam o Państwa placówce w internecie, widziałam zdjęcia i muszę powiedzieć, że jestem pod ogromnym wrażeniem”). Miło jest mieć świadomość, że nasza praca zyskuje uznanie także poza granicami Polski.


Nasza strona internetowa ma nową odsłonę, z której bardzo się cieszymy (i mamy nadzieję, że naszym odbiorcom również się spodoba!), przy czym to co najważniejsze pozostało bez zmian. W tym wyjątkowym dla nas miejscu w sieci można znaleźć nie tylko nasze wartości, pomysł na edukację, ofertę czy aktualności, ale również archiwum naszych szkół (łącznie z nieodżałowanym gimnazjum) i przedszkola, gdzie znajdują się wszystkie ważne wydarzenia, nasze osiągnięcia, galerie zdjęć… innymi słowy cała nasza historia, do której z radością wracamy.


Nasze drugoklasistki zajęły II miejsce w Mistrzostwach Powiatu Ostrowieckiego w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt Szkół Ponadpodstawowych.


Kwesta na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to stały element naszych styczniowych planów. Bardzo się cieszymy, że możemy co roku angażować się w tak wyjątkowe przedsięwzięcie.


W ramach wspólnej aktywności plastycznej nasi uczniowie i nauczyciele wycinali śnieżynki, z których powstała zimowa dekoracja korytarza z napisem: „We’re all like SNOWFLAKES – UNIQUE and one of a KIND”.


 Nasi licealiści zwiedzili wystawę LOOSTRO 16. Jesienny Salon Sztuki w BWA, która prezentuje spectrum twórczości, zainteresowań i artystycznych poszukiwań młodego pokolenia – obrazy, rzeźby, instalacje przestrzenne i wideo. Różnorodna tematyka wystawy zaprasza do dyskusji na tematy związane m.in. z ekologią, dzieciństwem i dorastaniem, a także ciałopozytywnością, problemami społeczno-politycznymi oraz rolą sztuki i artystów we współczesnym świecie. Zorganizowane przy okazji wystawy warsztaty miały z kolei za zadanie odkryć co fascynuje i interesuje, a także złości młodych ludzi oraz jakie są ich refleksje na temat otaczającej rzeczywistości.


Nasi uczniowie w ramach przedmiotów: Podstawy Przedsiębiorczości oraz Biznes i Zarządzanie wzięli udział w Mistrzostwach BiZ, w których rywalizowali z innymi prowadząc wirtualne firmy wykorzystując przy tym Branżowe Symulacje Biznesowe. Zawsze jesteśmy otwarci na takie
możliwości. Im więcej praktyki tym lepiej.


Dziękujemy za wszystkie gratulacje związane ze „złotymi” wynikami naszych maturzystów. Niezwykle miło jest po raz kolejny znaleźć się wśród najlepszych szkół w Polsce, ale im dłużej istniejemy na edukacyjnym rynku, tym bardziej jesteśmy przekonani, że nie powinno się porównywać szkół między sobą i stąd też nie publikujemy na swoich stronach rankingów.

Jesteśmy za to bardzo dumni z efektów wspólnej pracy naszych uczniów i nauczycieli, a najbardziej cieszy fakt, że nie jest to jednorazowy sukces, bo egzamin maturalny od początku istnienia naszego liceum nasi uczniowie zdają na bardzo wysokim poziomie, że wiedza, którą zdobywają pozwala im się dostać na wymarzone studia i że można osiągać świetne wyniki również bez korepetycji.

Pozdrawiamy serdecznie naszych absolwentów, a zamiast „złotej tarczy” zamieszczamy kwiaty>> z myślą o wszystkich, którzy są autorami naszych wspólnych mniejszych i większych sukcesów.


W Ogólnopolskim Konkursie „Multitest 2023” organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej nasi uczniowie w kategorii „Język angielski” zdobyli jeden tytuł laureata (klasa I) i cztery wyróżnienia (klasa I, II i III), a w kategorii „Matematyka” cztery tytuły laureata (klasa I i II) i trzy wyróżnienia (klasa I i II).


Wszystkiego co najlepsze na święta i cały Nowy Rok, a przede wszystkim zdrowia, spokoju, czasu dla siebie i bliskich oraz jak najwięcej powodów do uśmiechu <3


Czas Wigilii jest dla nas wyjątkowy – wspólny stół, tradycyjne potrawy, kolędy, pastorałki, gra na instrumentach, serdeczne życzenia, klimatyczne dekoracje. Miło jest cieszyć się z bycia razem w tak pięknej świątecznej oprawie.


W okresie przedświątecznym z radością korzystaliśmy z interaktywnej gry „Christmas Traditions in Europe”, która zabiera uczestników w podróż po 40 krajach, aby odkryć różnorodne świąteczne zwyczaje na naszym kontynencie, a następnie sprawdzić swoją wiedzę w tym zakresie.


Nasz trzecioklasista zdobył wyróżnienie w Zawodach Pierwszego Stopnia XXXI Olimpiady Informatycznej organizowanej przez Fundację Rozwoju Informatyki pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Nauki oraz Ministerstwa Cyfryzacji.


Biogram naszej Pani Dyrektor został zamieszczony w Encyklopedii Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej (wyd. 2023). To dla nas wszystkich ogromne wyróżnienie!
EORP, wyd. IX, s. 1132>>


Jak co roku o tej porze nasza praca domowa to świąteczne przygotowania, odpoczynek od nauki oraz czas dla siebie i bliskich. Zajmijmy się tym co w najbliższym czasie jest naprawdę ważne.


W ramach naszych grudniowych akcji charytatywnych przekazaliśmy słodycze dla podopiecznych Domów Pomocy Społecznej własnoręcznie zrobione upominki dla seniorów z sąsiedztwa, świąteczne smakołyki dla osób w kryzysie bezdomności oraz zabawki dla chorych maluchów.


W naszych szkołach z dnia na dzień robi się coraz piękniej… klimatyczne światełka, ozdoby świąteczne, zapach choinek, przygotowania do kiermaszu i wspólnej Wigilii… Święta tuż, tuż!


Napisz list – zmień życie! W tym roku, w ramach międzynarodowej akcji Amnesty International, pisaliśmy listy w obronie 11. osób z różnych części świata, które spotkały prześladowania i więzienie tylko dlatego, że odważyli się głośno sprzeciwić niesprawiedliwości i łamaniu praw człowieka, a towarzyszyły nam słowa Petera Benensona, założyciela AI: „Bo lepiej zapalić świeczkę, niż przeklinać ciemność”.


Noc w szkole to jedna z naszych ulubionych tradycji – wspólna kolacja, gry, zabawy, rozmowy innymi słowy czas, który bardzo sprzyja międzyklasowym integracjom. I jeszcze komentarz jednego z rodziców pod naszym postem na fb: „Nawet w nocy chcą tam być! Wniosek jest jeden, kochają tę szkolę!”


Ho, ho, ho! Jak świętowaliśmy Mikołajki? Nasi uczniowie obdarowali się nawzajem prezentami, Św. Mikołaj odwiedził wszystkie klasy i podzielił się słodkościami, a potem jak co roku zorganizowaliśmy Mikołajki dla Smyków z naszego przedszkola.


Nasze szkoły biorą udział w zorganizowanej przez Centrum Edukacji Medialnej ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej #FakeNoMore, która ma za zadanie dostarczyć uczniom szkół podstawowych i średnich praktyczne narzędzia, które umożliwią im skuteczne rozpoznawanie, analizowanie i weryfikowanie informacji z serwisów społecznościowych, Internetu czy mediów. Tematy webinarów obejmują ponadto takie zagadnienia jak: prywatność w sieci, kultura online, sztuczna inteligencja czy ochrona przed manipulacją i dezinformacją.


Idea „Szkoły Dobrostanu” jest nam bardzo bliska, stąd z radością wzięliśmy udział w zorganizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej konferencji na jej temat. Rozmawialiśmy o tym jak dobrostan buduje wspólnotę, jakie obszary zdrowia psychicznego są kluczowe w szkole, jak dbać o swoje zasoby oraz dlaczego pozornie małe codzienne aktywności, działania i gesty mają duże znaczenie.


Nasi licealiści wzięli udział w warsztatach antydyskryminacyjnych pt. „Empatia i wielokulturowość”, podczas których poznali pojęcia związane z dyskryminacją, uczyli się jak rozpoznawać w codziennym życiu uprzedzenia oraz zachowania stereotypizujące i dyskryminacyjne, poznawali zależności między nimi, jak również zastanawiali się nad przyczynami i skutkami dyskryminacji. Zajęcia poprowadzili trenerzy ze Stowarzyszenia Salam Lab.


W ramach Szkolnego Tygodnia Życzliwości uczniowie wszystkich klas dzielili się swoimi pomysłami na to czym jest dla nich życzliwość, jak ją rozumieją i kto to jest osoba życzliwa. Z zebranych pomysłów powstała wspólna praca „Życzliwość pomaga w budowaniu relacji”. Wszyscy dzielili się również ze sobą życzliwymi, wspierającymi słowami, a w ramach rozbudzania pozytywnych emocji każda klasa robiła sobie ze swoim wychowawcą zabawne i kreatywne zdjęcia.


Nasi uczniowie podczas wycieczki do Warszawy zwiedzili multisensoryczną wystawę „Van Gogh and Friends”, która zabiera widza w niezapomnianą podróż po świecie impresjonizmu i postimpresjonizmu i gdzie obok dzieł van Gogha mieli okazję zobaczyć sławne obrazy siedmiu innych wielkich artystów tj: Claude Monet, Edgar Degas, Paul Gauguin, Pierre-Auguste Renoir, Henri Rousseau, Paul Signac i Henri de Toulouse-Lautrec. Wieczór natomiast spędzili w Teatrze Muzycznym ROMA, w którym obejrzeli musical „WE WILL ROCK YOU” z piosenkami legendarnej grupy QUEEN – akcja przedstawienia dzieje się w zglobalizowanym świecie przyszłości na iPlanecie, gdzie rządzi jedna potężna korporacja, a kilkoro buntowników, którzy kultywują pamięć o przeszłości, podejmuje walkę o wolność, miłość i rocka.


Jesień to również czas porządków w szkolnym ogrodzie, w które angażują się wszystkie klasy. Podczas grabienia liści pamiętamy także o zostawieniu ich części z myślą o miejscu dla jeży.


W ramach integracji naszej społeczności oraz promowania czytelnictwa nasi uczniowie cyklicznie czytają książki naszym przedszkolakom.


Na szkolnym korytarzu powiesiliśmy wielki napis PROUD poprzedzony słowami: „What makes you…?”, na którym wszyscy mogli wpisywać z czego są dumni. To jedna z naszych akcji mających na celu zwrócenie uwagi na to jak ważne jest postrzeganie i docenienie siebie.


Nasi czwartoklasiści wzięli udział w strategicznej grze miejskiej pt. „Sandomierz CRIME STORY” zorganizowanej w ramach kampanii społecznej promującej służbę w Policji.


W klimatycznie udekorowanej biało-czerwonymi symbolami, kwiatami oraz świecami sali teatralnej świętowaliśmy wspólnie Narodowe Święto Niepodległości. Z dumą w sercu z bycia Polakiem i wdzięcznością, że żyjemy w wolnym i niepodległym kraju, wróciliśmy do naszej historii oddając hołd bohaterom tamtych czasów i wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. W występach artystycznych nawiązaliśmy również do współczesności, bo „niepodległość zdobywa się dzień po dniu, nie tylko z karabinem w dłoni…”. Swoje myśli skierowaliśmy także ku walczącej o wolność i niepodległość Ukrainie.


Nasza kolejna absolwentka zdecydowała się na odbywanie praktyk pedagogicznych w naszych szkołach. Cieszymy się bardzo, że nasi byli uczniowie do nas wracają, a jeszcze bardziej, że chcą w przyszłości pracować z dziećmi i młodzieżą.


Oryginalne pomysły na halloween’owe dekoracje szkoły, kiermasz ze strasznie smacznymi słodkościami oraz nietuzinkowe przebrania naszych uczniów sprawiają, że Halloween co roku jest u nas świętem wyobraźni i kreatywności. W tym okresie, z racji na naukę również języka hiszpańskiego, rozmawiamy także o kolorowym i hucznie celebrowanym w Meksyku Dia de Muertos. Nie zapominamy przy tym o naszej polskiej tradycji odwiedzania grobów i innych miejsc pamięci oraz palenia zniczy.


Nasza drugoklasistka podczas uroczystej gali w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów.


Uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów było jak zawsze kameralne i rodzinne – wśród zaproszonych gości rodzice i nauczyciele, hymny zaśpiewane przez chór naszej szkoły podstawowej, serdeczne słowa od uczniów klas starszych, pani dyrektor i samych pierwszaków. Do tego piękny utwór w wykonaniu naszej trzecioklasistki zamykający uroczystość, a po nim pyszny tort i miłe rozmowy przy kawie i herbacie.
powitanie w szkolnej społeczności>>


Nasza szkoła przyłączyła się do VIII ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Przy okazji chętni uczniowie i nauczyciele przebrali się za bohaterów szkolnych lektur, wszyscy natomiast wzięli udział w szkolnym spotkaniu dotyczącym podejścia młodych ludzi do ich czytania – czy przed omówieniem lektury na zajęciach czytają tekst czy opracowanie, a może oglądają film i dlaczego? Co ma ich zdaniem większą wartość? W drugiej części była mowa o pojęciach, bohaterach i symbolach, które są charakterystyczne dla całej kultury śródziemnomorskiej i które wszyscy powinniśmy znać, bo stanowią uniwersalny, międzynarodowy kod kulturowy.


Podczas Gali Bilingual Future Forum/Forum Powszechnej Dwujęzyczności w Uniejowie nasza Pani Dyrektor otrzymała tytuł „Ambasadora Dwujęzyczności”. Wręczenie nagrody poprzedziły słowa: „Pani Kinga Wnuk to osoba, która urodziła się po to, aby zmieniać nieustannie standardy w edukacji na lepsze i wyznaczać nowe wzorce. Przedszkole, szkoła podstawowa i liceum… na każdym z tych etapów edukacji Pani Kinga stawia na innowacje, ale nie zapomina o tradycji – inwestuje w najbardziej efektywne formy nauczania języków nieojczystych, jednak równocześnie bezkompromisowo zabiega o czystość języka polskiego. Nasza placówka ekspercka w Ostrowcu Świętokrzyskim zaczęła już prowadzić szkolenia międzynarodowe. Pani Kingo bardzo dziękujemy za wzorcowe inspiracje i gratulujemy.” Tytuł i statuetkę wręczyła Przewodnicząca Kapituły Nagrody BFF prof. UW dr hab. Magdalena Olpińska-Szkiełko dziekan Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, a na samym dokumencie możemy przeczytać: „Nadanie niniejszego tytułu jest wyrazem uznania dla Pani działań i zaangażowania na rzecz powszechnej dwujęzyczności z językiem angielskim w Państwa regionie. Ambasador Dwujęzyczności jest symbolem inspiracji i oddania w dążeniu do stworzenia lepszej przyszłości dla kolejnych pokoleń Polaków”.


Jesteśmy niezwykle dumni, że tylu młodych ludzi, w tym również tych, którzy mogli głosować po raz pierwszy, wzięło udział w wyborach do Sejmu i Senatu. Jesteście wielcy!


W październiku, jak co roku, nasi licealiści wspólnie przyrządzają pyszne i zdrowe jedzenie wegetariańskie, a przy okazji coraz lepiej poznają tajniki roślinnej kuchni.


Projekt KOALA to nasz pomysł na wspólne spędzanie czasu przez licealistów i przedszkolaki. W jego ramach najstarsi organizują zajęcia i zabawy najmłodszym. W tym roku będą to m.in. dni: kasztanowego ludzika, kolorowanek, gier planszowych, klocków, puzzli, pizzy, teatru, książki oraz tradycyjnie już Mikołajki i Dzień Dziecka.


Dzień Edukacji Narodowej to w naszych szkołach okazja do wspólnego świętowania, którą umiliły serdeczne słowa, niespodzianki, słodkości, kwiaty, upominki. Dziękujemy!


Pierwsza pomoc emocjonalna, której możemy udzielić osobom będącym w kryzysie zdrowia psychicznego, zauważenie i zrozumienie przeżywanych trudności oraz podjęcie odpowiednich działań ma ogromne znaczenie. Równie ważna jest umiejętność sięgania po wsparcie kiedy sami go potrzebujemy. Dbajmy o siebie i innych. W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego dzielimy się z Wam wyjątkowym utworem w wykonaniu artystów Studia Accantus pt. „Nie będziesz sam” z musicalu Dear Evan Hansen („You Will Be Found”). Posłuchajcie koniecznie!
link do utworu>>


Pogoda sprzyja, więc kiedy tylko możemy zamieniamy sale lekcyjne na szkolny ogród – hamaki, leżaki, ławki, koce, siedziska… nauka w plenerze jest dużo przyjemniejsza.


Nasza Pani Dyrektor na zaproszenie Radia Ostrowiec wzięła udział w kampanii społecznej zachęcającej kobiety do udziału w wyborach. O to co powiedziała: „Nazywam się Kinga Wnuk, jestem założycielem i dyrektorem Niepublicznego Przedszkola Smyk oraz Szkoły Podstawowej i Liceum im. Stanisława Konarskiego. 15.X jak zawsze idę na wybory. Dlaczego? Bo Polska jest dla mnie ważna, bo każdy głos ma znaczenie, a w tych wyborach głos kobiet może przesądzić o ich wyniku. Polki są mądre, silne i potrafią się zmobilizować. Pokazałyśmy to wielokrotnie. 15.X nie może nas zabraknąć. Niech każda z nas weźmie udział w wyborach.”


Nasze szkoły odwiedzili goście z Litwy. Celem kilkudniowej wizyty studyjnej było podzielenie się doświadczeniem i dobrymi praktykami w zakresie edukacji dwujęzycznej. Nasi goście poza wspólnym szkoleniem i udziałem w zajęciach zwiedzili również naszą siedzibę, po której oprowadzili ich najlepsi przewodnicy – nasi uczniowie.


Rada Uczniów wybrana! Młodym, chętnym, aktywnym życzymy jak najwięcej dobrych pomysłów i poczucia sprawczości na co dzień.


 Kolejna grupa naszych absolwentów zaczyna studia. W tym roku najwięcej z nich, bo aż siedmioro wybrało medycynę, a wśród pozostałych wyborów są również: analiza danych, biotechnologia, stomatologia, komunikacja społeczna, fizjoterapia, geologia, ekonomia i budownictwo. Powodzenia Kochani!


Dzień Chłopaka spędziliśmy po części wyjazdowo – kręgle w Skarżysku (klasa 4), kino w Starachowicach (klasa 1 – tym razem Oppenheimer) oraz park linowy w Skarbce (klasa 3), a częściowo stacjonarnie – słodkie upominki, ognisko (klasa 2) w szkolnym ogrodzie (mamy nowe super miejsce na takie okazje) i quiz z niespodziankami przygotowany przez pierwszoklasistki dla kolegów z klasy.


Jesień w Konarskim zapowiada się kinowo i musicalowo. W październiku i listopadzie w kinie Etiuda będą wyświetlane trzy filmy: „Raport Pileckiego” (2023), „Chłopi” (2023), „Zielona granica” (2023), na które wybieramy się całą szkołą. A pod koniec listopada jedziemy do Teatru Muzycznego ROMA na musical We Will Rock You! oparty o przeboje legendarnej grupy Queen.


W Międzynarodowym Dniu Kropki wszystko kręci się wokół kropek – zadania, wyzwania, quizy, zagadki, prace plastyczne… pomysłów nam nie brakuje.


Wymiana części urządzeń na placu zabaw na nowe sprawiła, że będą mogli z nich korzystać również nasi licealiści. Plac zabaw w liceum?? zapyta ktoś ze zdziwieniem. Naszym zdaniem zabawy nigdy za wiele i to w każdym wieku. A dlaczego zdecydowaliśmy się na duńską firmę Kompan? Bo słynie nie tylko z wysokiej jakości produktów, ale także z tego, że przy ich projektowaniu i testowaniu biorą udział użytkownicy, że przy każdym z urządzeń znajduje się opis nie tylko funkcji motorycznych, które zabawa na nim rozwija, ale i społeczno-emocjonalnych, jak również, że posiadają deklaracje ekologiczne.
strona firmy Kompan>>


Pierwsze spotkania, rozmowy, zajęcia, wyjścia, plany dotyczące wydarzeń, warsztatów i wycieczek, czyli rozkręcamy się wrześniowo!


W blasku słońca, w naszym ulubionym ogrodzie, z hasłem „W nauce jest magia, geniusz i siła”, wypoczęci i uśmiechnięci rozpoczęliśmy nowy rok szkolny.


Pod materiałem Radia Ostrowiec zatytułowanym „W Konarskim maturę znów zdali wszyscy. Gdzie szukać powodu sukcesu?”, który udostępniliśmy na swojej stronie na fb, jedna z osób goszczących w ubiegłym roku w naszej szkole napisała: „W relacjach i indywidualnym, życzliwym podejściu do ucznia. Szukaliśmy tej inspiracji w Konarskim rok temu. Nie da się skopiować 1:1, ale inspirujemy się i czekamy na efekty. Jesteście super.” Miło nam czytać takie słowa i cieszymy się bardzo, że nadal inspirujemy innych. Serdeczna atmosfera to najlepszy fundament, na którym budujemy naszą codzienność.


Dzielimy się wpisem mamy naszego absolwenta zamieszczonym pod naszym postem na fb z gratulacjami dla maturzystów: „Pomagacie rozwinąć skrzydła i za to słowa uznania i podziękowania.”, a przy okazji przypomina nam się wypowiedź innego rodzica z tej samej klasy: „Mam poczucie, że w tej szkole żadna godzina nie jest zmarnowana”, jak i samych uczniów z dnia odbioru zaświadczeń: „Bez Was nie zdałabym tak wysoko”, „Cieszę się, że do Was wróciłam i mogłam być spokojna o przygotowanie do matury” czy „Ostatnie miesiące powtórek usystematyzowały moją wiedzę i zaprocentowały w wynikach” Dziękujemy! Takie słowa bardzo dużo dla nas znaczą.


Średnie wyniki naszego liceum w egzaminie maturalnym przedstawiają się następująco: j. polski PP 71% (kraj 66%, województwo 65%, miasto 63%), j. polski PR 74% (k. 50%, w. 47%, m. 43%), matematyka PP 88% (k. 71%, w. 74%, m. 72%), matematyka PR 94% (k. 50%, w. 45%, m. 43%), j. angielski PP 98% (k. 85%, w. 83%, m. 86%), j. angielski PR 88% (k. 69%, w. 66%, m. 67%), biologia 69% (k. 48%, w. 49%, m. 52%), chemia 75% (k. 47%, w. 46%, m. 53%), fizyka 88% (k. 43%, w. 41%, m. 51%), geografia 73% (k. 53%, w. 52%, m. 48%). Egzaminy ustne: j. polski 84% (k. 73%, w. 71%, m. 81%), j. angielski 100% (k. 82%, w. 81%, m. 84%). Zdało 100% uczniów. Jesteśmy dumni z efektów pracy naszych uczniów i ich nauczycieli i bardzo dziękujemy za wszystkie gratulacje.
materiał Gazety Ostrowieckiej>>
materiał Radia Ostrowiec>>

Rankingów, pomimo bycia od lat na ich czele, konsekwentnie nie publikujemy i polecamy innym – porównywanie się do innych szkół nie tylko nic (poza szkodą) nie wnosi, ale i nie jest miarodajne, bo każda szkoła to inni uczniowie, a więc i inne możliwości, inne sytuacje życiowe, inne talenty, zainteresowania itp.


Edukacja Kinga Wnuk, Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Henryka Sienkiewicza 65, tel.: 41 262 83 20, e-mail: kontakt@edukacja.org.pl