Przedszkolne ABC

Kochana Mamo! Kochany Tato!

Napisałem do Ciebie kilka zdań, które ułatwią moją adaptację i pobyt w przedszkolu. Jest tego troszkę, ale przeczytaj wszystko dokładnie, postaraj się zrozumieć i zastosować w praktyce.

  1. Opowiedz o mnie jak najwięcej… co lubię robić, w co się bawić, czy mam alergię i na co, czy mam jakieś inne problemy itp. Im więcej powiesz tym lepiej.
  2. Pamiętaj o tym co jest mi potrzebne. Przynieś mi zmienne buciki i ubranko, strój na zajęcia sportowe (możesz zamówić firmowy strój Smyka), szczoteczkę, kubeczek i pastę do zębów.
  3. Bądź konsekwentny. Gdybym na początku nie chciał chodzić do przedszkola nie daj się zwieść moim argumentom, choć pewnie będzie ich całe mnóstwo czy moim maślanym oczkom. Przerwa w chodzeniu do przedszkola też nic nie pomoże. Jeżeli naprawdę chcesz mnie szybko zaadoptować, nie przedłużaj momentu rozstania, nie zrażaj się i współpracuj z nauczycielem. Moje nastroje szybko miną i wszystko będzie dobrze. Zobaczysz!
  4. Bądź też przygotowany na inny wariant wydarzeń. Najpierw bardzo mi się spodoba, a po jakimś czasie przyjdzie kryzys. Tu też nie ulegaj, nie rób przerw i bądź dzielny, a wszystko szybko wróci do normy. Nie ja pierwszy mam z tym problem. A jak już wszystko będzie dobrze i opadną pierwsze emocje:
  5. Staraj się przyprowadzać mnie na śniadanie, a najpóźniej na 9.00, bo wtedy rozpoczynają się zajęcia dydaktyczne i szkoda, by mnie omijały.
  6. Zwracaj uwagę na porządek w szatni, żeby moja kurteczka wisiała na wieszaku w kolorze mojej grupy przy moim znaczku. Dodatkowe ubranka powinny być w kieszonce oznaczonej moim imieniem, a buciki stać na półce i mnie również o tym wszystkim przypominaj. Zwracaj też uwagę, by nie było tu nadmiaru moich ubranek.
  7. Nie pozwalaj mi zabierać zabawek do przedszkola. Jest ich tutaj wystarczająco dużo i ciągle przybywa, a te przynoszone z domu są powodem konfliktów z kolegami, gubią się, trzeba ich potem szukać… Krótko mówiąc są z nimi same kłopoty.  Jeżeli jednak dzięki ulubionej zabawce raźniej wędruję do przedszkola, to mogę ją zabrać, ale potem zostawić w szatni lub w sali oddać pani.
  8. Nie przynoś do przedszkola jedzenia i picia. Nasza kuchnia naprawdę dobrze gotuje, a o picie czy dokładkę zawsze mogę poprosić.
  9. Nie miej wobec mnie zbyt wygórowanych wymagań i pozwól mi rozwijać się w swoim tempie. Przecież wiesz, że zawsze staram się, jak mogę i robię wszystko najlepiej jak umiem. Nie porównuj mnie z kolegami – każdy z nas jest inny.
  10. Nie zawsze ufaj moim opowieściom. Czasami może się zdarzyć, że moja wersja zdarzeń będzie odbiegała od tego co mówi nauczyciel, ale… wstyd powiedzieć… czasem lubię pofantazjować. Moja pani nie ma powodu by mówić Ci nieprawdę, a ja cóż… Też nie kłamię, ale po swojemu interpretuję otaczający mnie świat i miewam bujną wyobraźnię.
  11. Nie złość się kiedy pod koniec dnia mam brudne ubranko. Ja po prostu dobrze się tu bawię i nikt nie krępuje mojej aktywności.
  12. Bądź cierpliwy. Jeżeli popołudniami będę chciał pobyć w przedszkolu troszkę dłużej niż zaplanowałeś, poczekaj na mnie spokojnie w szatni i nie denerwuj się, poczytaj gazetkę – złość piękności szkodzi:) Nasze negocjacje w tej sprawie trwają dłużej niż zabawa, a popołudniami jest strasznie fajnie, zwłaszcza w ogródku lub sali zabaw.
  13. Informuj o moich nieobecnościach. Gdybym z jakiegoś powodu nie mógł przez kilka dni lub dłużej chodzić do przedszkola zadzwoń i powiedz dlaczego mnie nie ma, bo wszyscy się tu o mnie martwią. A jeżeli będziemy na urlopie, pomóż mi napisać kartkę z pozdrowieniami do moich przedszkolnych przyjaciół., bardzo się ucieszą.
  14. Ty również dbaj o moje bezpieczeństwo. Zwracaj uwagę na zamykanie za sobą drzwi wejściowych, nie udostępniaj kodu do przedszkola osobom postronnym, a jeżeli zauważysz, że w budynku czy naszym ogrodzie coś trzeba naprawić, poprawić czy udoskonalić zgłoś to do sekretariatu.
  15. Staraj się jak najczęściej uczestniczyć w życiu mojego przedszkola. Bierz udział w zajęciach otwartych, naszych imprezach i uroczystościach. Baw się i ciesz razem ze mną. Będzie super!
  16. Pamiętaj, że motto przedszkola brzmi: „Wspólnie tworzymy szczęśliwe dzieciństwo” – wspólnie, czyli razem z Tobą! Tak więc rozmawiaj z kadrą o wszystkim co mnie dotyczy, dziel się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami, na bieżąco zgłaszaj swoje uwagi. Fakt, że każda grupa ma swojego nauczyciela, który najwięcej wie o swoich Smykach, ale wszyscy są tutaj dla nas i tak naprawdę to każda pani jest „moja”.
  17. Zaloguj się w serwisie e-Rodzice. Znajdziesz tu dokumenty regulujące pracę naszego przedszkola, a bieżące informacje będziesz otrzymywać mailem.
  18. Przyłącz się do grupy Smyk_Inspiracje_Rodzice na portalu społecznościowym Facebook, w której można udostępniać interesujące i warte przeczytania posty, artykuły, informacje, godne polecenia strony, miejsca, publikacje czy wydarzenia – innymi słowy wszystko co ważne w edukacji i wychowaniu dzieci.
  19. Zaglądaj na stronę przedszkola www.edukacja.org.pl,  polub nasz profil na Facebook’u  i obserwuj nas na Instagramie. Zobaczysz jak dużo dzieje się w moim przedszkolu.
  20. A jak już bliżej poznasz moje przedszkole, napisz o nim np. w opiniach na naszym fb kilka zdań. Będzie pamiątka na lata! Wszystkim będzie też bardzo miło jeżeli polecisz moje przedszkole innym rodzicom.

                                                                                                                                                I nic się nie martw. Zostawiasz mnie w dobrych rękach!

                                                                                                                                                Twój dzielny Przedszkolak

Edukacja Kinga Wnuk, Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Henryka Sienkiewicza 65, tel.: 41 262 83 20, e-mail: kontakt@edukacja.org.pl